Tisíce žáků základních škol změří síly v informační soutěži IT-SLOT

Jak se mladí lidé orientují v technologiích, které nás obklopují? Potvrdí se, že děti ztrácí schopnost logicky myslet? Informační gramotnost žáků 8. a 9. tříd základních škol prověří 13. ročník celostátní soutěže IT-SLOT. Registrace škol a žáků je možná on-line do 9. listopadu na webu soutěže.

Každý rok se soutěže účastní tisíce dětí ve věku 13 až 15 let napříč republikou. Navzdory ztíženým podmínkám se šňůra soutěží nepřerušila ani během koronakrize. Do loňského ročníku se zapsalo rekordních 4 963 žáků.

Silnou konkurenci lze očekávat také letos. Školy se kvůli pandemii naučily lépe fungovat v on-line prostředí a využívat různé druhy neformální výuky, které mají na žáky pozitivní motivační efekt. „Cílem soutěže IT-SLOT je ukázat žákům informační technologie v jejich komplexnosti, podnítit jejich logické myšlení a třeba také zájem věnovat se v budoucnu ICT oborům. Dnešní čtrnáctiletí běžně používají chytrý mobilní telefon nebo tablet. Slouží jim ale především k virtuální komunikaci na sociálních sítích a ke sledování videí. Hojně využívají aplikace a na internetu dokáží nalézt vše, co je zajímá. Na druhou stranu ale jako by zlenivěli ve vlastním úsudku, méně rozumí nástrojům v sadě pro tvorbu dokumentů, správě e-mailového účtu a problémy mají i s jednoduššími slovními úlohami a prostorovou představivostí,“ poukázal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž každoročně pořádá. 

Název IT-SLOT poukazuje na Systém Logických OTázek, které se v testu dotýkají dvou oblastí – informačních technologií a ve druhé části matematiky a logiky. První kolo soutěže letos proběhne on-line od 10. do 15. listopadu. Každá škola si může zvolit datum, které jí vyhovuje. Na vyplnění testu s 25 otázkami mají žáci po přihlášení do systému soutěže půl hodiny – opět záleží na rozhodnutí školy, zda testy žáci vyplní ve škole v učebně informatiky, anebo samostatně doma po obdržení vlastních registračních údajů.

Padesát nejlepších řešitelů z prvního kola (maximálně však tři z jedné školy) se poté utká v prezenčním finále na půdě organizátora soutěže Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze 14. prosince. „Všichni účastníci finálového klání obdrží menší dary, ti nejlepší získají hodnotné ceny pro sebe i své školy. Ve hře jsou vysoce kvalitní tablety, bezdrátová sluchátka, notebooky i LCD obrazovky,“ vyjmenoval ředitel SSŠVT Martin Vodička.
Přihlásit školu a žáky do soutěže IT-SLOT je možné do 9. listopadu na webu www.it-slot.cz.

Průběh soutěže IT-SLOT:

  • Registrace: do 9. listopadu na it-slot.cz. Školu zaregistruje pověřený zástupce. Po aktivaci registrace bude moci přihlásit jednotlivé účastníky soutěže.
  • kolo soutěže: ve dnech 10. až 15. listopadu, probíhá v registrovaných školách on-line, každý soutěžící obdrží unikátní přihlašovací údaje do svého profilu a v něm vyplňuje test, výsledky a 50 finalistů budou vygenerovány systémem pořadatele ihned po ukončení 1. kola (při shodném výsledku rozhoduje čas vypracování).
  • kolo soutěže: ve středu 14. prosince v učebnách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze, kam nejvýše tři finalisty zjedné školy doprovodí učitel, slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne bezprostředně po dokončení druhého kola.

You may also like...