Tištěná kniha je stále in, oslovuje i mladší generace

Mnoho let se mluví o hrozbě zániku tištěných časopisů a knih. Proč by si přece lidé ve 21. století kupovali neprakticky těžké a objemné svazky, když si mohou totéž pohodlně přečíst na tabletu či čtečce, kam se navíc titulů vejde mnohonásobně víc? Proč by utráceli víc než musí, když e-knihy jsou levnější? A pomůže něčemu plánované snížení DPH na knihy nebo je to jen plácnutí do vody bez valného efektu? 

Češi rádi čtou

Češi jsou ve srovnání s jinými státy dlouhodobě nadprůměrní čtenáři a moc na tom nezměnil ani nástup moderních technologií. Dle průzkumu Knihobotu z loňského roku mezi 1 800 respondenty se zhruba čtvrtina dotázaných četbě věnuje denně, 17 procent věnuje knížce více než čtyři hodiny týdně, v případě seniorů je to dokonce 28 procent. Češi nejčastěji (až 47 %) přečtou dvě až tři knihy za měsíc, přičemž nejaktivnějšími čtenáři jsou lidé nad 60 let – zdá se, že čím jsme starší, tím více máme času na čtení. 

A co čteme, když už čteme? Že jsou to i dnes často tištěné knihy, o tom svědčí fakt, že 58 % dotázaných si budují doma své knihovny a čím je čtenář starší, tím více knih shromažďuje. Mezi lidmi nad 60 let má skoro čtvrtina dokonce knihovnu o úctyhodných více než tisíci svazcích!

Proč chceme mít knihy doma? Důvody jsou různé. „Myslím, že nic nenahradí ten pocit, když knihu fyzicky držíte v ruce, cítíte její vůni a můžete si ji zařadit do své knihovny.  I když se dlouhodobě mluví o tom, že levnější a ´praktičtější´ e-knihy vytlačí ty tištěné, vývoj na trhu tomu zatím naštěstí nenasvědčuje,” komentuje Zdeněk Janovec, majitel společnosti Powerprint, největší digitální tiskárny specializující se na vydávání knih v malých a středních nákladech pomocí principu Print on Demand, který spustil v ČR projekt Bookla. 

„Film vám nikdy zcela nenahradí zajímavě napsanou knihu s chytlavým dějem. Děj je v něm většinou zkrácený a zhuštěný, díváte se na něj očima režiséra a nezůstává tak příliš prostoru pro vlastní fantazii. Nemluvě o nenahraditelných smyslových prožitcích, které četba tištěných knih přináší počínaje vůní papíru, šelestem při otáčení stránek konče,” dodává Zdeněk Janovec.

Většina z nás tráví každý den spoustu času sledováním obrazovky v práci i ve volném čase nebo v dopravních prostředcích, absorbujeme obrovské množství informací doslova za pochodu. Bez internetu si už neumíme představit život. Kniha nás dokáže zpomalit, propojit se sebou samými. Nejen starší generace, ale překvapivě často i mladí, kteří dobu bez internetu ani nezažili, vyhledávají hmatatelnost, autentičnost, o čemž svědčí oživení zájmu o přehrávače vinylových desek a psací stroje, vyvolávání fotek i tvorba fotoknih.

Čtením k delšímu životu

Čtení je také zdraví prospěšné. Vědci zjistili, že pouhých šest minut čtení může náš stres zmírnit až o dvě třetiny. Důvodem je podle nich to, že se při čtení musíme plně soustředit a na stres pak nezbývá čas. Ti, kteří čtou alespoň půl hodiny denně, žijí v průměru o dva roky déle – možná právě díky redukci stresu. Jiná studie zase zjistila, že čtení snižuje riziko demence. Čtení nás zbavuje úzkostí a depresí a učí nás empatii.

Kniha jako umělecké dílo

Už jste někdy šli kolem výlohy knihkupectví a nějaká kniha vás zaujala na první pohled? To je další výhoda tištěných knih. E-kniha ochuzuje o pocit z nádherné obálky a ilustrací, knihy jsou mnohdy vlastně uměleckými díly, které zdobí náš domov, které rádi dáváme jako dárky, sbíráme a odkazujeme dalším generacím.

Mladí a knihy

Nutno ovšem podotknout, že ne všichni knihy hromadí. Současná mladší generace tíhne k ekologicky šetrnému způsobu života, a tak na rozdíl od starší generace častěji nakupuje knihy z druhé ruky a více přemýšlí nad tím, co má ve své knihovně.  

Mladí lidé také mění zažité stereotypy, jak získáváme knižní tipy. Vsázíte na doporučení známých, čtete recenze na internetu, nebo si necháváte poradit v knihkupectví? Mladí Češi dnes hledají inspiraci především na sociálních sítích. Pokud se k vám ještě nedonesl pojem ´Booktuber´, věřte, že o něm uslyšíte. Booktubeři točí videa o knihách, které si koupili (tzv. Book Hauly) nebo o tom, co přečetli (Wrap Up). Fenoménu Booktube již nějakou dobu využívá i Městská knihovna v Praze, která ve svých prostorách zřídila koutek pro Booktubery s profesionálním osvětlením pro natáčení videí.

DPH na nule

Jaké jsou tedy vyhlídky pro tištěné knihy? Zdá se, že můžeme do budoucna hledět s mírným optimismem, katastrofické scénáře se – alespoň prozatím – nenaplňují. Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů bylo v roce 2021 vydáno na 14 200 titulů, což znamenalo meziroční nárůst cca o 5 %, obrat prodaných tištěných knih dosáhl v roce 2021 přibližně 8,1 miliardy korun, meziročně více o necelých 8 %.

S představením nového vládního balíčku navíc knižní svět obletěla zpráva o plánovaném snížení sazby DPH u knih na 0 %. „Zda se snížení reálně promítne do cen knih, o tom můžeme zatím jen spekulovat. Může mít ale i jiné efekty. Při rostoucích nákladech na publikaci knih musí často nakladatelé z ekonomických důvodů upřednostňovat tituly s velkým prodejním potenciálem, čímž ale může knižní trh přijít o jistou rozmanitost a barvitost,” vysvětluje Zdeněk Janovec a dodává: „Nulové DPH tak může podpořit vydávání odborných knih a titulů s užší čtenářskou cílovou skupinou.”

Zkusme považovat dobu digitální spíše za příležitost než za hrozbu. Nemusíme přece nutně činit volbu mezi knihou a e-knihou. Oba formáty mají své výhody a nevýhody a je skvělé, že se můžeme rozhodovat podle momentální situace a potřeby. A pokud audioknihy přivedou ke světu knih a inspirativních příběhů i mladou generaci, buďme za to rádi. Nakonec čtení obohacuje náš život, inspiruje, motivuje, nehledě na formát.

You may also like...