Tři hlavní ceny pro Peugeot e-208 na ECO energy Rallye Bohemia

Svou českou premiéru absolvoval na ECO energy Rally Bohemia elektrický Peugeot e-208 s jezdcem Janem Novotným a navigátorem Petrem Jakuševem. Tým Peugeot CZ zvítězil hned ve třech kategoriích – v kategorii elektromobilů, získal pro Peugeot pohár konstruktérů a zároveň se stal absolutním vítězem rallye.

Rallye pro vozy s alternativními typy pohonu jsou příležitostí představit nové technologie, předvést kvality těchto vozů i vzbudit zájem veřejnosti. Tyto soutěže bývají součástí klasických rally, ale na rozdíl od nich zde mohou startovat posádky z řad široké veřejnosti, a to bez jakékoli licence či speciálního tréninku. ECO energy Rallye Bohemia se jakožto součást legendární Rallye Bohemia jela letos už třetím rokem.

Oproti předcházejícím ročníkům bylo letošní startovní pole vozů s alternativním pohonem mimořádně bohaté. Tvořilo ho třicet přihlášených posádek, z nichž pětadvacet bylo v kategorii elektrických vozů. Ze šestnácti zúčastněných automobilových značek se sedm ucházelo o pohár výrobců. V kontextu této silné konkurence se odehrála i premiéra elektrického Peugeotu e-208. Hlavní roli v ní dostal vůz, který je prvním a zatím jediným exemplářem svého druhu v Česku.

Na letošní ECO energy Rallye Bohemia byl vidět značný posun oproti předchozím ročníkům„, řekl po skončení rallye jezdec Jan Novotný a dodal  „ze soutěže se postupem času stal urputný boj o co nejvyšší možnou přesnost jak na tratích zkoušek pravidelnosti, tak na přejezdech. Hlavní bylo neudělat chybu a držet tempo, což se nám dařilo. Nebylo jednoduché startovat už od pátečního odpoledne jako první, se všemi soupeři v zádech. Naštěstí jsem měl k dispozici dvě velmi důležité opory. Tou první byl Peugeot e-208, který vzhledem k zástavbě rozumně velké baterie (50 kWh) a reálnému dojezdu přes 300 kilometrů ani na více než 700 kilometrů dlouhé soutěži nepředstavoval žádné starosti navíc. Druhou oporou mi byl můj spolujezdec, který naši účast podržel a dal naší posádce základ pro úspěšné absolvování soutěže„.

Posádka Peugeot CZ zvítězila po více než tři sta soutěžních kilometrech o necelých 14 vteřin se 139 trestnými body, což jen dokazuje sílu konkurence a velmi vyrovnaný boj až do konce soutěže. Peugeot 208 si tak po titulu Auto roku 2020 připsal na svůj seznam další ocenění. Následujícím vozům Peugeot e-208, které postupně dorazí do ČR, stejně jako dalším elektrickým modelům značky Peugeot tak poskytl skvělé „entrée“.

Text: Bohumil Brejžek