Tři novinky z nakladatelství Euromedia: Zátopek, Imitátor a Dálkový výslech

Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary měl v pátek 20. srpna slavnostní premiéru nový český film režiséra Davida Ondříčka Zátopek. Životní příběh slavného běžce, inspirovaný filmovým scénářem, sepsal do knižní podoby spisovatel Jiří Walker Procházka a vydalo ho nakladatelství Brána.

Druhou čerstvě vydanou novinkou je thriller od britského spisovatele Daniela Colea – autora bestsellerové trilogie Hadrový panák. Imitátor vypráví příběh zvráceného zločince, který své oběti stylizuje do podoby slavných uměleckých děl. Vydává nakladatelství Kalibr.

Do třetice to je nové, upravené a doplněné vydání knihy Václava Havla a Karla Hvížďaly Dálkový výslech. Tento titul vyšel česky poprvé v Londýně v roce 1986. Nové, v pořadí již 13. vydání je doplněné o unikátní fotografie či předmluvu Petra Pitharta a vychází v nakladatelství Universum k letošním nedožitým 85. narozeninám Václava Havla.

Jiří Walker Procházka: ZÁTOPEK

Fenomenální běžec Emil Zátopek posunul hranice lidských možností, stal se čtyřnásobným olympijským vítězem a držitelem mnoha světových rekordů. Jeho výkon z olympiády v Helsinkách, kdy vyhrál závody na 5 km, 10 km i maraton, asi už nikdo nikdy nepřekoná. Ale znáte i jeho osobní příběh…?

Zátopek chtěl prostě jen běhat. A to se mu dařilo. Tomu jedinému dobře rozuměl… Dynamické vyprávění sleduje Zátopka v prolínajících se časových milnících obsahujících jeho vzestupy a pády. Zachycuje i temnější rysy jeho povahy. Poznejte příběh sportovní legendy, jež dosáhla nemožného! Knihu podle filmového scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří Walker Procházka.

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rox’n’Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek.

J.W. Procházka se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Zátopek je jeho dalším zpracováním filmového scénáře do knižní podoby. Autor se také dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky ZŠ a SŠ.

David Ondříček, scenárista a producent, jeden z nejvýraznějších porevolučních českých režisérů. Držitel čtyř Českých lvů, čtyř cen kritiky, ceny časopisu Variety – 10 Directors to Watch – a mnoha mezinárodních cen.

Daniel Cole: Imitátor

Píše se rok 1989. Detektiv Chambers a konstábl Winter pátrají po zločinci se zvrácenou vášní: těla svých obětí stylizuje do pozic klasických sochařských děl. Nikdo jim ale nevěří, že jde o sériového vraha. Během honičky za podezřelým přijde Chambers málem o život. Jeden případ je poté vyřešen, druhý odložen, vraždy ustanou…

Po sedmi letech se k vyšetřování vrací detektiv Marshallová – má k tomu totiž osobní důvody. Přemluví Chamberse a Wintera ke spolupráci, brzy však zjistí, že vrah se rozhodl svou „sbírku“ zkompletovat. Kdo se stane jeho posledním, mistrovským kouskem…?

Daniel Cole (@DanielColeBooks, *1983) je autorem trilogie Hadrový panák (angl. Ragdoll), která se stala bestsellerem Sunday Times a vyšla ve více než třiceti zemích. Momentálně se připravuje její filmová podoba. Pracoval u záchranky, pro státní spolek na ochranu zvířat (RSPCA) a pro dobročinnou organizaci, jež se zaměřuje na záchranu životů v britských vodách (RNLI). Posledních pět let však do kolonky „povolání“ již vyplňuje „spisovatel na plný úvazek“. Imitátor je jeho čtvrtý román. Daniel žije na jižním pobřeží Anglie a volný čas rád tráví na pláži a v lese.

Václav Havel, Karel Hvížďala: Dálkový výslech (upravené a doplněné 13. vydání k nedožitým 85. narozeninám Václava Havla s předmluvou Petra Pitharta)

Dálkový výslech Václava Havla je nejosobitější a také nejúspěšnější knihou našeho bývalého prezidenta. Je vyznáním jeho vztahu k lidem, umění, politice a je vlastně i jeho životopisem. Tím, že Václav Havel tento rozhovor Karlu Hvížďalovi poskytl, ze sebe sejmul povinnost jednou napsat paměti.

Dálkový výslech vyšel poprvé česky v Londýně v roce 1986. Upravené vydání, doplněné o unikátní fotografie či předmluvu Petra Pitharta, nyní vychází k Havlovým nedožitým 85. narozeninám. Významné životní jubileum oslavil v minulých dnech také Karel Hvížďala – 16. srpna mu bylo 80 let.

Karel Hvížďala (*16. 8. 1941) je významný český novinář, dramaturg a spisovatel. Vystudoval Strojní fakultu na ČVUT (1963), později studoval politické vědy v Moskvě (1967–1968) a němčinu a německou literaturu v Německu (1978 – 1979). V letech 1966-1970 pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět, v období po normalizaci 1971-1974 byl redaktorem v nakladatelství Albatros, kde založil a řídil edici Objektiv.

V letech 1978–1990 byl v exilu v SRN, kde žil v Bonnu, pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval jako žurnalista s rozhlasovými stanicemi RFE (Radio Svobodná Evropa), Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů. Od roku 1990 byl šéfreportérem (do 1992) Mladé fronty/MF Dnes, v roce 1993 šéfredaktorem Mladého světa, v letech 1994 až 1999 šéfredaktorem a spoluvydavatelem zpravodajského týdeníku Týden. Od roku 1999 je svobodným žurnalistou a spisovatelem.

Je autorem dvou až tří desítek knih rozhovorů (spolu s dalšími), románů, novel (Raroh, Nevěry, Výpověď), knížek pro děti (Fialoví ježci) a více než dvou desítek rozhlasových her (m. j. Rekonstrukce začínajícího básníka, Vzkaz, Veverky na tři řádky, Tři výpovědi).

Za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jednu doma, za povídku Eule beim Augenarzt cenu Goethe Institutu a naposled za Rozhovory na přelomu tisíciletí (2002), obdržel Cenu Egona Erwina Kische Za rok 2007 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Napsal také novelu Vzkaz, která patří do žánru sci-fi. V loňském roce vyšlo pod názvem Věta jako povolání mimořádné souborné vydání jeho úspěšných knih.

You may also like...