Tři unikátní historické budovy Akademie věd: Zámek Liblice, Zámek Třešť a Vila Lanna

Věděli jste, že Akademie věd ČR kromě odborné činnosti a popularizaci vědy nabízí také komplexní konferenční služby? Má k dispozici několik moderně vybavených sálů v historických budovách a dva hotely pro dlouhodobé ubytování. Kromě toho vlastní tři unikátní historické objekty, které slouží nejen pro akademické účely, ale jsou otevřené široké veřejnosti. Díky správě Akademie jsou navíc v perfektním stavu. Užijte si luxusní dovolenou v zámeckém hotelu Liblice, zajeďte na Vysočinu do Zámku Třešť, který si oblíbil i spisovatel Franz Kafka nebo si projděte donedávna uzavřený interiér unikátní novorenesanční Vily Lanna. 

Zámek Liblice – Barokní perla nedaleko Mělníka

Kousek od Mělníka ve stejnojmenné obci se nachází krásný zámek Liblice, který je jednou z nejcelistvějších památek vrcholného baroka v Čechách, a proto je chráněn jako kulturní památka. V roce 1699 ho na podnět tehdejšího majitele panství hraběte Arnošta Josefa Pachty z Rájova vystavěl italský architekt Giovanni Battista Alliprandi. Šlechtické rody ho vlastnily až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu. Ten jej později předal pod správu Akademie věd ČR.  Dnes zámek slouží nejen pro účely Akademie věd, ale byl otevřen také veřejnosti. Pravidelné prohlídky interiérů se konají každou neděli od 12 a 15 hodin. Celoročně můžete navštívit krásný park, který se skládá z francouzské a anglické zahrady, nebo přilehlou oboru.

Pokud byste zde rádi strávili více dní, můžete se ubytovat přímo na zámku. Stylový zámecký hotel, který zdobí 4 hvězdičky, nabízí kromě moderních pokojů také několik vybavených historickým nábytkem, pestrou paletu gastronomických služeb v zámecké restauraci a relaxační wellness centrum. Zámek je také oblíbeným místem pro pořádání svateb.

Vila Lanna se otevřela veřejnosti

Novorenesanční památkově chráněná vila se nachází v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6. V roce 1872 ji zde nechal vybudovat významný průmyslový podnikatel Vojtěch Lanna jako letní odpočinkové sídlo. Donedávna bylo možné obdivovat jen fasádu zdobenou freskami, které podle kartonů Josefa Mánesa zpracoval Viktor Barvitius. Nyní se vila otevřela veřejnosti a je možné ji navštívit při společensko-kulturních programech či přednáškách Akademie věd, které vila patří.  V případně větších skupin je ale možné si prohlídku objednat i mimo tyto akce. V přízemí vás uvítá vstupní hala s recepcí a dva společenské sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Menší sál s kapacitou 18 míst se hodí k pořádání slavnostních večeří, větší sál, který má také venkovní terasu, je ideální pro konference, semináře, svatby nebo rodinné oslavy. V prvním patře lze využít salónek s terasou, která nabízí výhled do udržované zahrady s několika lavičkami a altánkem. V nově zrekonstruované věži je krásná vyhlídka až na ZOO nebo Trojský zámek s přilehlými vinicemi. Součástí vily je také stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Samozřejmostí je bezpečné parkování přímo v areálu vily.

Zámecký hotel Třešť s odkazem Franze Kafky

Uprostřed krásné přírody na Vysočině nedaleko Jihlavy se nachází Zámek Třešť, který se po 4 letech rozsáhlých rekonstrukcí, kdy byl uzavřen jak pro veřejnost, tak pro akademickou obec, letos opět otevřel. Původní tvrz nechal v polovině 16. století přestavět tehdejší majitel Kryštof Vencelík na renesanční zámek. Po roce 1945 byl zkonfiskován a sloužil nejprve jako městské muzeum a následně jako ubytovací zařízení pro studenty místního učiliště, což mělo pro zámek fatální následky. V havarijním stavu ho v roce 1984 převzala Akademie věd, která ho začala postupně opravovat. Aktuální rekonstrukce přinesla rozsáhlé a funkční změny v  interiéru, díky kterým bude zachován komfort, pohodlí a soukromí pro komerční hosty i návštěvníky konferencí. Nově hosty provází celým interiérem odkaz Franze Kafky, který zde trávil studentská léta.  Kromě detailů v navigačním systému nebo kopie první strany rukopisu románu Proces na zdech je také volně přístupná výstava o jeho životě přímo v zámecké budově. Celkový zážitek můžete završit v nové restauraci Kafka, která je zaměřená na českou kuchyni z počátku 20. století, ale v moderním pojetí.

V zámeckém parku si ve volných chvílích můžete zahrát Discgolf, projít si naučnou stezku s geologickými exponáty v Geoparku Třešť nebo s dětmi Naučnou stezku Pana Tau, která vás provede rodištěm představitele této pohádkové postavy.

You may also like...