Trojská botanická zahrada láká k objevování a vzdělávání se. Venkovní expozice ukazuje plodiny Nového světa

Při procházce expozicemi Botanické zahrady hl. m. Prahy můžete procestovat doslova celý svět. V severní části venkovních expozic nedaleko výsadeb prérijních rostlin lze již čtvrtým rokem obdivovat plodiny původem z amerického kontinentu. Mimo ty běžně pěstované, jako je rajče, paprika, brambory či tabák, jsou tu k vidění i plodiny méně známé nebo i takové, které si cestu do našich zahrad či talířů zatím nenašly. Jedná se o netradiční subtropické, či dokonce tropické druhy původem
z vyšších nadmořských výšek, které nejsou (až na několik výjimek) v našich podmínkách pěstovatelné celoročně venku.

Letošní 4. sezonu jsme vysadili více než 130 druhů a kultivarů rostlin. Použili jsme nové vertikální prvky, průchozí treláže a ‚zelený stan‘ porostlý popínavými lagenáriemi. Každý rok pěstujeme odlišnou škálu plodin. Dbáme na to, aby k vidění byla zajímavá ukázka odrůd, například u rajčat či tykví vybíráme kultivary lišící se tvarem, barvou i velikostí plodů,“ uvedla Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin.

Návštěvníci se v expozici plodin Nového světa seznámí například s batáty (Ipomoeabatatas), merlíkem quinoou (Chenopodiumquinoa), laskavci (neboli amaranty, Amaranthus), šalvějí chia (Salviahispanica) nebo arašídy (Arachishypogaea). „Letos pěstujeme i některé nové druhy plodové zeleniny, jako například narančilu (Solanumquitoense), tzv. galapážské rajče (Solanumcheesmaniae) nebo kasabananu (Sicanaodorifera), zajímavá je i tykev smrdutá (Cucurbitafoetidissima), které se pro zašpičatělé vztyčené a intenzivně čpící listy přezdívá kojotí tykev,říká Klára Lorencová.

Doslova magnetem pro oči je pak společná výsadba tří kultivarů kalabas (Lagenariasiceraria) lišících se tvarem a velikostí plodů – jen pro zajímavost, plod odrůdy ‚Dipper Extra Long‘ nám dorostl na cca 140 cm.K pozoruhodnostem patří i fuchsie druhu Fuchsiaarborescens.Bohatě kvetoucí druh této populární okrasné trvalky má jedlé plody připomínající trochu borůvky.

Ačkoliv zde rostou zejména jedlé plodiny, smyslem políčka není nasytit hladové, jak se někteří neukáznění návštěvníci domnívají. Zaměstnanci ze sklizených plodů získávají semínka, která uchovávají nejen pro výsevy v příští sezoně, ale poskytují je i dalším botanickým zahradám, školám a podobným institucím. Stejně jako v ostatních expozicích i zde tedy platí „prohlížet, ale netrhat“.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy září–listopad 2020:         

Pravidelné nedělní komentované prohlídky expozice výroby vína

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

Jehličnany, Venkovní expozice, Fata Morgana, prodlouženo do 27. 9.

Projděte se zahradou po stezce, která vám představí významné exempláře sbírky jehličnanů. Severní část zahrady včetně arboreta nabídne převážně severoamerické a asijské druhy, Ornamentální zahrada přiblíží sadovnické využití jehličnanů, specifické uplatnění těchto dřevin uvidíte v Japonské zahradě. S tropickými a subtropickými druhy se seznámíte ve skleníku
Fata Morgana a v expozici Svět sukulentů. Ve vybraných částech zahrady vás čekají ukázky šišek, jehlic, ale i kmenů a jejich řezů včetně názorných kreseb. To vše doplní velkoformátové fotografie. Děti výstavou provede Čtyřlístek, spolu s ním mohou vyřešit soutěžní kvíz a získat odměnu.

Bonsaje v srdci Evropy, 2.–11. 10., Japonská zahrada

V krásném prostředí Japonské zahrady se budou prezentovat vystavovatelé z Německa, Slovenska a České republiky. Letošní novinkou je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. Návštěvníkům přiblíží již tradičně nejen asijské umění tvarování stromů, ale i další kulturní tradice Japonska a Číny. 

Dýňový podzim, 16. 10. – 1. 11., Ornamentální zahrada

Tématem letošního Dýňového podzimu je svatba. Dýňový ženich a nevěsta vás zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Obdivovat můžete pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele.

Dýňové slavnosti, 17.–18. 10., Ornamentální zahrada

Tento víkend bude patřit dýňovým pochoutkám. Přijďte s rodinou ochutnat dýňovou polévku, smoothie a další dobroty a tak společně s námi přivítat podzimní čas. Pro děti zde bude připraven zábavný program.

Halloween, 31. 10., Stráň

Strašidelná výzdoba, dýňové občerstvení a program pro děti. To vše najdete u nás na svátek Všech svatých. Celý den završí v 18 hodin tradiční průvod zahradou se světélky a lampiony.

Svatomartinský přípitek, 11. 11., Vinice sv. Kláry

Sněhovou nadílku zaručit nemůžeme, ale zásobu mladých vín a možnost připít si už před polednem, to zařídit umíme. V 11 hodin otevřeme na terase vinotéky první vína ročníku 2020 a zjistíme, jak se vydařil. Vinice v podzimních barvách a bílý kůň dotvoří atmosféru.

Džungle, která nespí, 11.–18. 12., pátky od 18 hodin, Skleník Fata Morgana

Zpříjemněte si adventní čas nevšedním zážitkem pro celou rodinu a vyrazte na večerní komentovanou procházku skleníkem Fata Morgana. Prozkoumejte společně s námi setmělou džungli, která nespí.

Pro velký zájem návštěvníků je REZERVACE PROHLÍDKY NUTNÁ přes formulář na www.botanicka.cz.

POZOR! Pro přístup ke skleníku není pro špatnou schůdnost vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...