Turistický ruch v ČR trpí, jen Číňanů a Korejců ubylo v prvním čtvrtletí meziročně zhruba sto tisíc

Turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí „vrátil o pět let nazpět“. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je ve nejméně od prvního čtvrtletí roku 2015. Situaci přitom ještě částečně zachránil turismus obyvatel ČR, kterých se letos v prvním čtvrtletí ubytovalo 1,62 milionu. Cizinců se totiž ubytovalo jen 1,48 milionu, což je nejméně dokonce od prvního čtvrtletí 2014. Největší úbytek hostů tak v meziročním sledování zaznamenaly ty regiony České republiky, které jsou zvláště vyhledávané právě zahraničními návštěvníky, jako je Jihočeský kraj a zejména Český Krumlov, jižní Morava a Praha.

První čtvrtletí bývají každoročně nejslabší částí roku, co se počtu ubytovaných hostů týče. Letos však je třeba počítat ve druhém čtvrtletí s ještě horšími čísly. Letos v lednu a v únoru totiž ještě ubytování vykazovalo kladné meziroční přírůstky. K propadu došlo až během měsíce března, kdy kvůli opatřením pro boj s koronavirem klesl počet ubytovaných o takřka 67 procent. V měsících dubnu a květnu lze očekávat ještě výraznější než „jen“ tento přibližně dvoutřetinový propad a červen, i kdyby už turismus v ČR výrazně oživil, situaci nezachrání, takže druhé čtvrtletí dopadne notně hůře než čtvrtletí první.

Zatímco loni v prvním čtvrtletí se v ČR ubytovalo takřka 91 tisíc Číňanů, letos to bylo jen lehce přes 36 tisíc. Návštěvníků z Jižní Koreje meziročně ubylo ze zhruba 86 tisíc na přibližně 39 tisíc. Pochopitelně, došlo k zásadnímu úbytku zahraničních hostů prakticky z jakékoli země. Protože však ubylo zvláště výrazně těch asijských, třeba právě z Číny a Koreje, narostl průměrný počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních v ČR, a to na 2,9 noci. To je ve čtvrtletním sledování nejvíce od třetího čtvrtletí 2016. Hosté ze zemí typu Číny nebo Koreje totiž ČR navštěvují jen na poměrně velice krátkou dobu, takzvaně „na skok“. I kvůli jejich značnému úbytku vystoupal počet průměrných nocí strávených v ubytovacích zařízení v ČR v měsíčním sledování letos v březnu na 3,4 noci, což je nejvyšší údaj minimálně od začátku roku 2012.

V druhém čtvrtletí je třeba počítat s historickým propadem turistického ruchu, který nesnese srovnání s ničím, co v ČR v oblasti turistického ruchu nastalo od vzniku samostatné republiky v roce 1993.   

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
hlavní ekonom, CZECH FUND

Foto: Petr Brodecký

You may also like...