Ukrajinský multiprojekt GENESIS v galerii Tančící dům

Vernisáží 31. října byl v galerii Tančící dům slavnostně zahájen ukrajinský multiprojekt Genesis – cesty k vnitřnímu přehodnocení divákem sebe samého a světa, svých motivů a role prostřednictvím umění v jeho různých projevech: v malbě, sochařství, instalaci, videu nebo v performanci.

Tři jednotlivé zóny výstavy představují různé kroky k vítězství nad sebou: přijetí výzvy, překonání vnitřních pochybností a překážek, změnu prostředí skrze sebe, nová propojení, vnitřní dialog, bilancování. Kroky, které nejen vedou, ale také transformují. Umění, které uchvátí nejen svým výkonem, ale také ovlivní náš světonázor.

Umělecký projekt představí různé žánry děl, vytvořené pomocí různých technik, z nichž každá maximálně doplňuje odpovídající krok, kterým divák prochází:

Na výstave jsou prezentována  díla ukrajinských sochařů bratrů Yegora a Nikity Zigury vyvolávají otázky o roli člověka v moderním světě. Realistický monumentalismus ukrajinského umělce Olexije Glazunova o motivaci jít dál a posouvat věci dopředu. Nedokončené obrazy a mytické syžety ukrajinského autora Olexije Hněvyševa. Filozofické úvahy o toku času a cykličnosti života v dílech ukrajinského umělce Andrije Žukova. Otázka evoluce moderního člověka v díle ukrajinského umělce Svyatoslava Bazyuka. Dokonalá nedokončenost v sochách českého umělce Martina Žáka. Moderní impresionismus ukrajinského autora Dmitrije Kovalya. Ukrajinská tradiční motanka v interpretaci Marty Pitchuk a Olgy Rondyak. Video Transformace ukrajinské umělkyně Zinaidy Kubar. Ukrajinský multimediální projekt RozdIlovI, který kombinuje poezii, hudbu a vizuální obrazy. Propojení časů a nekonečného „co kdyby? ..“ prostřednictvím práce ukrajinské umělkyně Olgy Adamové a ukrajinsko-české umělkyně Mariko Gelman. Hluboká abstraktní plátna ukrajinských autorů Maxima Detkovského, Astrora Muradova a českého autora Michala Ožibka. Obrazy o cestě k sobě skrze sebe a o Genezi tak, jak je od ukrajinského umělce Vartana Markaryana.

Foto: Petr Brodecký

Galerie Tančící dům, Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2.
Výstava potrvá do 6. listopadu 2019, otevírací doba: denně od 9:00 do 20:00.

Zakladatelem a organizátorem uměleckého projektu je ukrajinský časopis Trend Culture, partnerem v Praze je Prague Art Weekends, spoluorganizátorem je Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...