United Islands zaplnily pražské ostrovy tisíci návštěvníků, přispěly k návratu živé kultury

O víkendu 25. – 26. června se Střelecký ostrov, Kampa, Dětský ostrov a Janáčkovo nábřeží proměnily v epicentrum kulturního dění v Česku. Stalo se tak v rámci 18. ročníku multižánrového festivalu United Islands of Prague s podtitulem German edition vol.2, který nabídnul na šesti různých scénách mix interpretů různých žánrů ze zahraničí i tuzemska. Jak již podtitul letošního ročníku napovídá, vedle kapel z mnoha jiných zemí byly výrazně početně zastoupeny především současné německé kapely. Rovnocenným partnerem hudebního programu se staly Ostrovy inspirace, které nabídly zajímavé workshopy, přednášky, besedy s ambasadory, sportovní aktivity, relaxační zónu i program pro děti. Hojná návštěvnost obou festivalových dnů svědčí o tom, že se pořadatelům na jedničku podařilo restartovat kulturní dění v Česku. Tisíce lidí si po celý víkend nadšeně užívali různá vystoupení a další program akce. 

Akce se po pěti letech vrátila na ostrovy přímo do samotného srdce Prahy. Také hudebně se vrátila ke kořenům a originální dramaturgii. Vedle vycházejících objevů domácí i mezinárodní scény pořadatelé ve spolupráci se silnými pražskými subjekty veřejného prostoru připravili také unikátní koncept Ostrovů inspirace, který tematicky propojovala udržitelnost a diverzita. Výrazy ve tvářích nespočtu návštěvníků, kteří se během pátku a soboty vystřídali na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží, jasně hovořily o tom, že se návrat ke kořenům i sázka na nový koncept pořadatelům vyplatila. “Děkujeme všem, kteří vyrazili do pražského centra. Bez publika by živá kultura byla pouze v šuplíku. Účast diváků nám dodala energii. Brzy vás všechny s radostí pozveme na další speciální hudební akce,” vzkazuje David Gaydečka, pořadatel festivalu.

Ostrovy ovládly zahraniční i tuzemské hudební objevy

Hudební fanoušci měli během festivalového víkendu možnost shlédnout na čtyři desítky vystoupení objevů ze zahraničí i tuzemska na šesti hudebních scénách. Zlatým hřebem pátečního programu na Kampě bylo vystoupení německého projektu Shelter Boy a hannoverské klučičí kapely Jeremias.  Na Střeleckém ostrově pořádnou party rozjelo elektronického duo Atna z Německa, kterému předcházelo vystoupení Čechů Himalayan Dalai Lama v nové sestavě s bubeníkem a Terezií Kovalovou.

Sobotní hudební program na Střeleckém ostrově odstartovala talentovaná česká zpěvačka Anabelle. Tuzemskou urban music scénu tu pak zastoupili rappeři Redzed a Rohony. Program na Kampě vyvrcholil koncertem postpunkových talentovaných divochů Drens z německého Dortmundu. Neméně to žilo na Janáčkově nábřeží, kde mimo jiných diváky do transu dostal polský objev Bloto. „Jsem upřímně nadšená z reakcí publika i kvality všech odehraných koncertů. Nesmírně mě těší, že se nám potvrdilo, že hudební nadšenci mají zájem o zajímavé nové tváře z tuzemska i zahraničí a současné dramaturgické trendy, které se promítly do většího zastoupení hiphopových a elektronických projektů v programu,“ říká dramaturgyně Barbora Šubrtová.

Ostrovy inspirace byly rovnocenným partnerem hudební části

Vize letošního ročníku byla založena na kvalitním rozšířeném programu, který unikátně propojil známé pražské subjekty, jež se věnují udržitelnosti, diverzitě, kultuře nebo veřejnému prostoru. Tematicky byl rozdělen na okruhy Odvaha, Svoboda, Zdraví a Udržitelnost. Návštěvníci v sobotu na Kampě k odpočinku hojně využívali udržitelnou relax zónu Asociace společenské odpovědnosti, kde si vedle relaxace mohli zahrát třeba SDGs fotbálek nebo prohlédnout udržitelné dárky z připravovaného e-shopu Nakup na Dobro. Opodál probíhaly aktivity na téma osobní hranice od Skautského institutu a zároveň se cvičila i jôga. Sportovní nadšenci i děti si přišli na své na Dětském ostrově, kde si mohli vyzkoušet různé sporty, které pro ně připravily sportovní svazy. Návštěvníci s nadšením kvitovali také Paddlefest či stánek Amnesty International na Střeleckém ostrově nebo trampolíny na Janáčkově nábřeží.

V rámci 18. ročníku festivalu United Island of Prague byla pro návštěvníky připravena také bohatá gastro zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů i drinků. „Mám radost, že se ukázalo, že o nový koncept Ostrovů inspirace, který přinesl spoustu netradičních spojení, byl opravdu velký zájem. Těší mě, že návštěvníci ocenili také rozmanitý výběr pokrmů i nápojů připravených výhradně z kvalitních surovin,“ říká koordinátorka festivalu Kamila Buráňová.

You may also like...