V Olomouci byla zahájena Zemská výstava ovoce starých odrůd

Ve čtvrtek 14. října byla zahájena Zemská výstava ovoce starých odrůd, kterou připravil Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Najdete ji v pavilonu B, na výstavišti v Olomouci. Výstava se koná v rámci Podzimní Flory Olomouc. Potrvá jen do neděle 17. října 2021.

A na co se můžete těšit?

K vidění je více než 100 starých odrůd jabloní a hrušní. Přijďte si prohlédnout početnou kolekci renet, kde uvidíte například legendární královnu jablek Coxovu renetu, dále Baumanovu, Harbertovu či Sudetskou renetu, a nejen je, kolekce je mnohem širší.

Z jablek zde najdete i řadu červenoplodých odrůd, kdy se červená barva na řezu promítá i do dužniny. Zaujme Vás Kalvil červený podzimní, nebo sbírka Malináčů: holovouský, hornokrajský, sloupenský a podzimní. Mezi hruškami nechybí původní česká odrůda Koporečka, která se prosadila i za našimi hranicemi.

Po celý den je na stánku ČSOP k dispozici pomologická poradna a možnost určení donesených vzorků ovoce. Bude také probíhat ochutnávka vybraných odrůd. Dále je v pavilonu stánek ZO ČSOP Iris, kde probíhají doprovodné aktivity pro děti.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Aktivity programu podporují Lesy České republiky, s.p., které jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity, nadační fond Sberbank CZ, generální partner Oživení starých odrůd, a dále Ministerstvo zemědělství.

Program výstavy naleznete zde: http://www.csop.cz/program.

You may also like...