V Praze 14 vznikl velkoplošný portrét Josefa Brykse

Bryksova ulice na pražském Černém Mostě nese jméno člena protinacistického odboje, letce RAF a v neposlední řadě také oběti komunistického teroru Josefa Brykse. Od minulého týdne okolí ulice lemuje také velkoplošný portrét tohoto významného českého odbojáře. Iniciativu Centra Černý Most zhmotnil známý český grafik a ilustrátor Vladimír Strejček.

Praha 14 se může pyšnit novým mural artovým uměleckým dílem. Schodiště spojující východní a západní část Bryksovy ulice poblíž křižovatky s ulicí Vybíralovou nově nese velkoformátový portrét českého protinacistického odbojáře Josefa Brykse. Malba o rozměrech zhruba 1,7 × 5 metrů zajímavým způsobem využívá omezení, které schodiště coby umělecký objekt skýtá.

„Tvorba ve veřejném prostoru probíhá úplně jinak, než když pracujete s čistým plátnem nebo papírem. Musíte brát v potaz okolí budoucí malby, jeho barevnost a celkovou estetiku. Přemýšlet nad ním ale musíte i z čistě funkčního pohledu – odkud divák půjde, z jakého úhlu dílo uvidí. Portrét pana Brykse jsem se rozhodl koncipovat tak, aby z něj divák ucelený vizuální zážitek dostal teprve tehdy, když se rozhodne sám po schodech vystoupat,“ vysvětluje Vladimír Strejček, autor portrétu.

Schodiště s malbou, která připomíná odkaz Josefa Brykse, se nachází na pozemku Centra Černý Most. To je také iniciátorem celého projektu, jehož cílem je kromě vzpomínky na významného odbojáře i revitalizace lokality.

„Schodiště jsme zde nechali vybudovat už před časem. Všimli jsme si totiž, že si tudy lidé krátili cestu po prudkém a zarostlém svahu. Nově vzniklá malba celý prostor nejen oživí, ale hlavně jejím prostřednictvím vzdáváme hold Josefu Bryksovi a všem dalším hrdinům, kteří za naši svobodu položili život,“ dodává Michaela Matlasová, marketingová manažerka Centra Černý Most.

28. října bude malba doplněna o plaketu objasňující její symboliku. Samotné Centrum Černý Most se u příležitosti oslav vzniku samostatného Československého státu zahalí do barev české trikolory.

Josef Bryks (18. 3. 1916 – 11. 8. 1957)
Osud majora a brigádního generála in memoriam Josefa Brykse nese silnou pachuť utrpení, které českému národu v průběhu 20. století přivodily oba totalitní režimy. Jako absolvent Vojenské akademie v Hranicích na Moravě se Bryks přes francouzskou cizineckou legii dostal až ke službě v britském letectvu RAF. Při jedné z misí byl jeho stroj sestřelen a on sám se dostal do německého zajetí. Z nacistických lágrů se Bryksovi podařilo uprchnout hned třikrát a na řadě dalších útěků se podílel. Vždy ale byl nacisty znovu dopaden a definitivně se tak na svobodu dostal až na konci války.

Zaslouženého klidu a uznání se ale Josefu Bryksovi dostalo až posmrtně. Tentokrát už příslušníci režimu komunistického jej totiž v roce 1948 zatkli, obžalovali a ve smyšlených procesech odsoudili ke 30 letům tvrdého žaláře. Zemřel za zdmi pracovně-nápravného tábora při jáchymovském uranovém dolu v roce 1957. Plně rehabilitován byl Josef Bryks až v roce 2006, kdy mu bylo in memoriam propůjčeno nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.

You may also like...