V Primátorské adventní sbírce darovali lidé téměř dvě tuny potravin a drogerie

V tradiční Primátorské adventní sbírce se letos vybralo celkem 1 982 kg potravin a drogerie, což je téměř o půl tuny více než v minulé adventní sbírce. Připravila ji Praha ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj a uskutečnila se ve čtvrtek 14. prosince 2023 na Mariánském náměstí. Velké poděkování patří všem, kteří do sbírky přispěli.

„Výsledek sbírky je potěšující. Nejen, že se vybralo potravin, drogerie a další pomoci více než v minulosti. Především se ale opět ukázalo, že lidská soudržnost přeci jenom funguje,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V předvánočním čase se před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1 uskutečnila Primátorská adventní sbírka. Pomůže všem potřebným, zejména seniorům žijícím na hranici chudoby, rodičům samoživitelům a lidem bez domovů. Akce, kterou organizuje hlavní město spolu s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj, se konala v den jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, ve čtvrtek 14. prosince 2023.

„Jsem nesmírně hrdá na výsledky letošní Primátorské adventní sbírky, kde se podařilo vybrat téměř o půl tuny více potravin a drogerie než dříve. Tento úspěch je jasným důkazem neuvěřitelné solidarity a velkorysosti občanů Prahy a všech, kteří se sbírky zúčastnili. Chtěla bych proto vyjádřit svůj obdiv a vděčnost všem, kteří přispěli a ukázali, že mezilidská solidarita a péče nám není cizí. Pomoc potřebným přesto není pro naše hlavní město jen věcí předvánočního času, ale trvalou snahou, která se projevuje jak v sociální, tak bytové oblasti. Díky štědrosti Pražanů, firem i zaměstnanců magistrátu mohou mnozí lidé prožít Vánoce s větším klidem, a za to patří všem největší dík,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.


„Letos se vybralo 1 982 kg, je to opět úctyhodné množství trvanlivých potravin a hygienických potřeb. Je skvělé, že se pokračuje v tradici, kterou jsme ustanovili v minulém volebním období. Děkujeme všem zastupitelům i Pražanům, kteří svými balíčky sbírku podpořili, a udělali tak o trochu hezčí Vánoce těm, kteří se ocitli v nouzi. Ačkoli nás úspěch sbírky těší, neměli bychom do budoucna zapomínat především na pomoc systémovou, nejen v oblasti bydlení, ale i prevence,“
 říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.

„Jsem velmi rád, že jsme na pražském magistrátu zavedli tradici, když jsme tento rok poprvé pamatovali i na zvířátka. Češi jsou národ, který miluje zvířata, a jsem si vědom, že i lidé a rodiny s domácím mazlíčkem se dostávají do tíživé finanční a životní situace. Proto jsem se letos do sbírky zapojil a jsem velmi rád, že byla sbírka úspěšná. Přeji Vám všem, aby letošní Vánoce byly šťastné a bohaté nejen pro nás, ale i pro všechny naše čtyřnohé přátele,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora s působností v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

„Jsem hrdý, že Češi kromě Primátorské adventní sbírky přispívali i v celorepublikové potravinové sbírce na podzim, kdy darovali celkem 624 tun. Pro představu: z vybraného množství potravin lze připravit až 1,124 milionu porcí jídla. I proto mě těší, že jsme mohli opět přiložit ruku k dílu a prostřednictvím tradiční Primátorské adventní sbírky jsme mohli pomoci potřebným,“ řekl Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

Do sbírky se zapojil nejen pražský primátor a zastupitelé hlavního města, ale také zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, zástupci různých velvyslanectví, ale i některé instituce, firmy a široká veřejnost. Mezi společnosti, které se aktivně více zapojily, patří například Mattoni, Rossmann, Coca-Cola, Mondelez nebo Nestlé.

Lidé nejvíce pomohli darováním základních trvanlivých potravin a drogerie. Vítané byly zejména konzervy, rýže a luštěniny, trvanlivé mléko, olej, polévky, dětská výživa nebo také základní a dětská drogerie.

„Každý kilogram darovaných potravin pomůže lidem v nouzi a jejich dětem alespoň na chvíli zapomenout na starosti a prožít Vánoce v radosti a pokoji,“ dodává ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

Foto: MHMP

You may also like...