V prodejnách BILLA se za rok 2021 vybralo přesně 8 359 kilogramů použitých baterií

Společnost BILLA se v loňském roce už po devatenácté zapojila do sběru použitých baterií ve spolupráci s neziskovou organizací ECOBAT a pomohla tak vybrat celkem 8 359 kg baterií. Z vybraného množství bylo následnou recyklací získáno 6 186 kg kovonosných druhotných surovin, které výrobci opětovně využijí pro nové produkty. Celkové množství vybraných baterií se každým rokem navyšuje a minulý rok se zařadil dokonce mezi rekordní.

Sběr baterií v obchodním řetězci BILLA má tradici už od roku 2003, kdy započala spolupráce s neziskovou organizací ECOBAT zajišťující zpětný odběr vybraného materiálů. Během téměř dvaceti let se za pomoci zákazníků do sběrných krabic v prodejnách BILLA podařilo vybrat cekem 86 187 kg baterií, z nichž bylo recyklací získáno 56 744 kg znovu využitelných kovonosných surovin.

 „Baterie obsahují spoustu látek, které špatnou manipulací mohou způsobit problémy lidskému tělu i přírodě. V recyklaci vidíme tak nejen významnou úsporu materiálových surovin, které po správném zpracování nachází nové využití, ale také ohleduplnost. Děkujeme všem, kteří baterie třídí a pomáhají nám šetřit planetu,“ uvedla Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace BILLA ČR.

Využívání recyklovaného bateriového materiálu probíhá hned v několika odvětvích, nejčastěji však v průmyslu a stavebnictví. Recyklací jedné tuny použitých tužkových baterií je možné získat například 15 kg niklu, který je zapotřebí k výrobě turbín. Zhruba 210 kg zinku poslouží zase jako ochranná vrstva proti korozi či na výrobu okapů a svodů.

„Od počátku usilujeme o to, aby lidé měli možnost třídit baterie jednoduše. Máme radost, že k dnešnímu dni se nám podařilo rozmístit speciální boxy na více než 25 000 sběrných míst a obchody BILLA jsou jedny z nich,“ dodává Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

You may also like...