Vánoční album „Cesta světla“ vzniklo ze spolupráce VUS Ondráš a skladatele Jiřího Slavíka

Cesta světla je mimořádný projekt skladatele a multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka, který skrze hlasy a nástroje Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ nechává rozeznít vánoční příběhy z českých a moravských koled v nových barvitých úpravách. Album Cesta světla vydá Supraphon na CD i v digitálních formátech v pátek 25. listopadu 2022. 

Repertoár obsahující i ty nejznámější české a moravské koledy dostal ve Slavíkově aranžmá kabát lidové symfonie, kterou doplňují sborové vícehlasy i sólové zpěvy. Podstata jeho úprav vychází z hudebního zobrazení textů jednotlivých písní: ty popisují příběh narození spasitele Ježíše Krista i typické vánoční vinšování, při kterém se svět na chvíli pozastaví, aby lidé mohli být spolu.

Když z jara roku 2020 zasáhla svět covidová pandemie, právě tyto koledy zněly hlavou zkušenému jazzmanovi a skladateli s lidovými kořeny Jiřímu Slavíkovi. „Samotná kompozice hudby probíhala v období, kdy psychika každého člověka procházela těžkou zkouškou. Nikdo nevěděl, kdy bude zase možné scházet se, společně hrát a zpívat,“ vzpomíná Jiří Slavík. „Z tehdejších temných dnů bylo nutné hledat cestu ven, cestu, která bude na svém konci mít světlo.“


Zajímavostí přebalu CD Cesta světla je titulní fotografie, která zachytila vznik nových hvězd v mlhovině Carina z teleskopu Jamese Webba, NASA.

Koncertní provedení Cesty světla natočí v listopadu Česká televize pro adventní vysílání programu ČT Art. V průběhu prosince bude mít i několik koncertních provedení.

CESTA SVĚTLA – KONCERTY

2. 12. – Boleradice (Divadlo Boleradice)
6. 12. – Ostrava (Svatováclavský hudební festival, Evangelický Kristův kostel)
13. 12. – Vyškov (kasárna Dědice)
17. 12. – České Budějovice (sál Jihočeské filharmonie)
20. 12. – Rožnov pod Radhoštěm (kostel Všech svatých)
27. 12. – Brno (katedrála sv. Petra a Pavla)
28. 12. – Svatý Kopeček u Olomouce (bazilika Navštívení Panny Marie)

Multiinstrumentalista a skladatel JIŘÍ SLAVÍK začínal s hudbou v havířovském folklorním souboru Vonička. V Římě vystudoval konzervatoř sv. Celílie, v Londýně Královskou hudební akademii a poté nastoupil na dráhu jazzového muzikanta v Paříži. Od roku 2014 žije zpět v Česku a vyučuje na jazzových katedrách HAMU a JAMU. www.jirislavik.com.

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je profesionální umělecké těleso zřizované Ministerstvem obrany ČR se sídlem v Brně. Tvoří jej Orchestr lidových nástrojů, taneční skupina a dívčí sbor. Prostřednictvím hudby, zpěvu a tance představuje divákům umělecky stylizovaný folklor nejen domácích regionů Čech, Moravy a Slezska, ale také příbuzných regionů středoevropských a východoevropských. www.vusondras.cz.

Foto: Martin Zeman a archív souboru