Vařená potrava pro psy má své výhody

Vařit pro psy není to stejné jako pro lidi. Pes je od přírody masožravý všežravec a potřebuje (pokud je zdravý) ve svém krmivu vysoký obsah masa (75–90 %). Oproti tomu člověk je výrazně variabilnější a při pestrém jídelníčku může tyto poměry měnit, střídat, nebo některou složku vyloučit úplně.

Pokud jde o maso, člověk výrazně hůř tráví komplexní proteiny v syrovém steaku, proto si ho většinou nejdříve tepelně opracujeme, což jednak zabije většinu nežádoucích virů a bakterií, ale také pomůže se stravitelností. Oproti tomu pes má na toto žaludek vyvinutý mnohem lépe. Ne vždy, kvůli různým intolerancím nebo jiným problémům, syrové maso může, případně některým psům prostě nechutná nebo nesedí. A v tu chvíli přichází na řadu vaření.

Jaké jsou výhody vařené potravy?

  • Zvýšení stravitelnosti – vaření zvyšuje stravitelnost některých potravin, zejména zeleniny, což může být výhodné pro psy s citlivým zažíváním.
  • Snadno se žvýká – někteří psi mají problémy se žvýkáním, například po úraze, nebo mají problém s trávením kostí či granulí. I tento problém může vařená potrava vyřešit.
  • Přidání vlhkosti – vařená potrava obsahuje více vlhkosti než granule, což může být užitečné pro psy, kteří málo pijí, mají potíže s polykáním suché potravy nebo s refluxem.
  • Různorodost – vařenou potravou můžete zařadit do potravy psa různé druhy masa a zeleniny, což přispívá k pestřejší a vyvážené potravě.
  • Individuální potřeby – u některých psů mohou být zdravotní nebo stravovací potřeby specifické a vařená potrava může být jediným způsobem, jak lépe reagovat na tyto individuální potřeby.

Jaká jsou úskalí vařené potravy?

„Různé studie a testování za mnoho let nám ukázaly, že syrová potrava má v sobě nejvíce živin a vitamínů, které se vařením a jinou tepelnou úpravou částečně ztrácí. Pokud tedy svému psovi vaříte, musíte počítat s tímto úbytkem a suroviny vybírat tak, aby i po opracování vašemu psovi poskytly vše, co potřebuje. Zároveň je třeba říct, že vařit pro sebe nebo dokonce celou rodinu může být už tak náročné, natož k tomu ještě přidat psa (nebo psy). Na tento problém ale existuje řešení, například Vařená potrava pro psy,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Pro koho je Vařená potrava pro psy ideální?

Pes je vybíravý a nedaří se pro něj najít dlouhodobě vyhovující kompletní a zdravé krmivo.
Pes je po operaci a trpí nechutenstvím.
Pes trpí alergiemi, trávicími potížemi, průjmy, pravidelně nebo občasně zvrací.
Fenka je po porodu a velmi těžko přijímá granule, B.A.R.F. a je třeba nasadit voňavou, chutnou a vydatnou potravu.
Jedeme na dovolenou, závody, výlet a potřebujeme pohodlné a chutné krmivo, které není třeba nijak zvlášť pečlivě uchovávat, chladit nebo mrazit.
Nechceme dohlížet na podmínky skladování (v suchu, v chladu nebo dokonce v mrazu). Chci potravu pohodlnou k podávání, zdravou, bez chemie a pro pejska co nejvíce chutnou.
Potřebujeme potravu dietní vzhledem ke zdravotním potížím jako např. problémy s játry, ledvinami, cukrovkou, nadváhou, klouby apod.

Kombinujte podle libosti

„V Yoggies dlouhodobě pracujeme na tom, abychom poskytli vašemu psovi (a také vám) co nejširší paletu zdravých možností krmení bez chemie. V našem repertoáru najdete granule, B.A.R.F., vařenou, konzervy, pamlsky nebo třeba různé doplňky potravy, a také jogurty. To vše vyvíjíme tak, aby bylo možné téměř libovolně kombinovat a střídat tak, aby váš pes měl co možná nejpestřejší jídelníček. Pokud tedy zvolíte sáček vařené potravy jen jako zpestření krmení granulemi nebo s ní budete krmit dlouhodobě, je jen na vás. Je jen potřeba sledovat, co vašemu psovi sedí a vyhovuje nejvíce,“ dodává Jiří Švihálek.

You may also like...