Velký vetešnický jarmark na zámku v Martinicích, Pavel Kuře představí „poklady z půdy“

Pavel Kuře je vetešník a zároveň majitelem zámku v Martinicích u Dolních Kralovic. Když ho před deseti lety koupil za milion korun, byla to v podstatě ruina odsouzená ke zbourání. Za těch deset let se ale na zámku změnilo mnohé. Je to zásluha jak samotného hradního pána, který na zámek denně dojíždí z Prahy, aby dohlížel na průběh oprav, tak jeho rodiny a kamarádů a samozřejmě i placených řemeslníků. I když cíl je ještě hodně daleko, Pavel Kuře to nevzdává.

Na poslední víkend v září (28. až 29. září) od deseti do osmnácti hodin připravil Pavel Kuře, známý z oblíbeného televizního pořadu Poklad z půdy, na zámeckém nádvoří i v samotném zámku velký vetešnický jarmark. Těšit se můžete na bleší trh v patře zámku či výstavu obrazů dvorních malířů z okolí. Po oba dva dny se budete moci zúčastnit bezplatného kurzu figurální kresby s Liborem Kalábem a navštívit oživenou výstavu Zlaté české ručičky, kde se budete třeba moci i nechat ostříhat.

Ojedinělá výstava Zlaté české ručičky bude o tomto víkendu letos otevřena naposledy a pak až zase příští rok od dubna. Je na ní k vidění dobové kadeřnictví, koloniál, hospoda, šlechtická kancelář z devatenáctého století, kancelář odboje, povoznictví, špeditérství, prodejna optika. Nejedná se o repliky, vše jsou originály. Je tu třeba i roleta z jednoho krámu ze Žižkova. Když se na ni pozorně podíváte, uvidíte, že na ní prosvítá nápis Červinka Žižkov. Lidé tady prostě vidí ty „poklady z půdy“, které Pavel Kuře koupí a pak vystavuje. Výstavou chce především ukázat, jak byli dříve za první republiky lidé šikovní a co všechno uměli bez dnešních technologií udělat. Po celé dva dny bude výstavou provázet zámecký pán Pavel Kuře osobně. Základní vstupné je 50 Kč.

Pro informaci: Z Prahy se do Martinic dostanete po dálnici D1. Musíte použít až exit 75, protože předchozí na 66. kilometru je pro opravu dálnice ve směru na Brno uzavřen.

Text a foto: Bohumil Brejžek