Vítězem prestižní soutěže MAKRO Vinař roku 2019 se stal Mikrosvín Mikulov

Ve středu 21. 8. 2019 byl v rámci slavnostního galavečera korunován již 17. MAKRO Vinař roku České republiky. Stalo se jím vinařství Mikrosvín Mikulov.

Ve finálovém kole soutěže vybírala odborná porota prestižního Klubu degustátorů složená ze světově uznávaných hodnotitelů vína a držitelů titulu Master of Wine z osmičky finalistů, která vzešla z prvního kola soutěže. Po napínavém průběhu přisoudila vítězství v soutěži MAKRO Vinař roku 2019 vinařství Mikrosvín z Mikulova.

„Jsem nadšen! Tento prestižní titul podařilo získat již v roce 2015 a letošní finálová osmička byla opravdu nabitá, je to ocenění pro celý náš tým a moc si ho vážíme,“ řekl David Chrápek z vítězného vinařství.

Stříbrným Vinařem roku 2019 se stal Sonberk, bronzovým Vinařem roku 2019 je Zámecké vinařství Bzenec.

Národním Šampionem červených vín pro rok 2019 je Vinselekt Michlovský za Merlot, výběr z bobulí 2009. Národním Šampionem bílý vín pro rok 2019 se stal Ing. Miroslav Volařík s Ryzlinkem vlašským, výběr z bobulí 2017.

Ocenění za nejúspěšnější rodinné vinařství si odnesl Milan Sůkal z Nového Poddvorova. 

Ocenění Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství získal pan Vojtěch Kušina z Mělníka.

„Gratuluji celkovému vítězi i všem oceněným k úspěchu a rád bych zároveň poděkoval všem účastníkům i členům komisí. Bez nikoho z nich by se nám tak kvalitní soutěž nepodařilo vybudovat,“ říká Petr Marek, ředitel soutěže, a dodává: „Ročník 2019 je za námi, nezbývá než se těšit na to, co nám přinese rok 2020.“

Soutěže MAKRO Vinař roku 2019 se zúčastnilo celkem 71 vinařství, přihlášených vzorků bylo téměř 700. „Za ta léta, během nichž se účastním hodnocení soutěže Vinař roku, se velice zvýšila kvalita v České republice produkovaného vína. Letos byla vína finalistů skutečně excelentní. Vítězství by si zasloužili všichni,“ říká John Umberto Salvi, Master of Wine a dlouholetý degustátor soutěže.

Úspěch v soutěži MAKRO Vinař roku s sebou nese i zajímavý obchodní potenciál, což potvrzuje Romana Nýdrle, manažerka komunikace titulárního partnera, velkoobchodu MAKRO Cash & Carry ČR : „Vína z vinařství oceněných v tak prestižní soutěži patří samozřejmě k tomu nejlepšímu, co v České republice vzniká. Jsme hrdi nejen na to, že jsme partnery takové akce, ale i na to, že všechna vinařství z finálové osmičky najdete v našem sortimentu.“

Finálová osmička soutěže

  • Vinařství Mikrosvín Mikulov
  • Vinselekt Michlovský
  • Vinařství Volařík
  • Sonberk
  • Zámecké vinařství Bzenec
  • Spielberg CZ
  • Nové vinařství
  • Milan Sůkal

Foto: Petr Brodecký

MAKRO Vinař roku České republiky

Projekt MAKRO Vinař roku České republiky si vybudoval pověst jedné z nejkvalitnějších a nejprestižnějších soutěží v České republice. Prestižní Světové standardy posuzování kvality vín splňuje také mezinárodní složení degustačních komisí. Objektivní a nezávislé posouzení kvality vín v mezinárodním kontextu je pro soutěž velmi prestižní a důležité. Když před sedmnácti lety vznikala pravidla, snažili se pořadatelé najít model, který neposuzuje pouze kvalitu jednoho vína, ale který umožní posoudit také úroveň celé kolekce vín.

Soutěž MAKRO Vinař roku České republiky oceňuje jednotlivá vína zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí v soutěžních kategoriích, ale zároveň posuzuje kvalitu každé přihlášené kolekce vín jednotlivých vinařů či vinařství. Z prvního kola hodnocení pak postupuje osm vinařů s nejlepším bodovaným průměrem do velkého finále. Pro posouzení úrovně komplexní práce vinaře musí každá kolekce obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Ve velkém finále se pak všech osm kolekcí hodnotí znovu bez ohledu na bodování v prvním kole.

Celý projekt, který svou úrovní i významem překračuje hranice České republiky, by nebylo možné zorganizovat bez účasti partnerů. Titulárním partnerem je společnost MAKRO, která dlouhodobě podporuje naše producenty vín. Poděkování patří také Vinařskému fondu, Hobře Školník, Oficiální vodě soutěže Korunní, společnostem Aquatest, Gepard, Stavitelství Řehoř a samozřejmě mediálním partnerům České Televizi, Radiožurnálu a Deníku.

Klub degustátorů

Hodnocení vín se v rámci soutěže MAKRO Vinař roku se každoročně účastní řada degustátorů světových jmen. Patří mezi ně kromě jiných například John Umberto Salvi (Velká Británie), Elsie Pells (Jihoafrická republika), Christopher Burr (Velká Británie) nebo Ivo Dvořák (Česká republika)