Vítězné trofeje si z MFF Praha – Febiofest 2021 odvážejí filmy Charter, Večeře v Americe a Exil

Slavnostním závěrečným večerem s vyhlášením vítězů ve čtvrtek 23. září vyvrcholil hlavní program 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Hlavní soutěž ovládl švédský film Charter o matce hledající cestu ke svým dětem. Zvláštní uznání se porota rozhodla udělit filmu Poslouchej, který přibližuje komplikovaný osud pětičlenné rodiny portugalských přistěhovalců na předměstí Londýna. V Soutěži komedií zvítězila Večeře v Americe. Amnesty International Febiofest Award 2021 patří filmu Exil, reflektujícímu problematiku imigrace a integrace. Porotu ceny Amnesty International Febiofest Award oslovil také civilní a nadějeplný příběh íránské rodiny ve Finsku Nevíš dne a přiřkla mu Zvláštní uznání. Galavečer v Cinema City Slovanský dům zakončil Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.

„MFF Praha – Febiofest 2021 ukázal, že se diváci, i přes různá omezení, rádi vracejí do kin, a hlavně se chtějí bavit – velký úspěch měla naše letošní Soutěž komedií. Řada projekcí se konala za osobní přítomnosti tvůrců, po filmech často následovaly debaty s publikem, které bylo velmi zvídavé a vnímavé. Zkrátka máme radost, že jsme zachovali fyzickou variantu festivalu, jelikož tu nelze ničím nahradit. Festival je nejen o promítání filmů, je také o sdíleném zážitku, osobním setkání s tvůrci, reflexi prožitků. A to všechno se letos nakonec podařilo,“ zhodnotila Marta Švecová Lamperová, výkonná a umělecká ředitelka MFF Praha – Febiofest.

Zatímco pražská část letošního MFF Praha – Febiofest skončila, festivalové Ozvěny v regionech běží naplno. Intenzivní zážitky se současnou světovou kinematografií zprostředkují divákům v Prostějově, Hradci Králové, Olomouci, Českých Budějovicích, Brně, Berouně, Děčíně, Zlíně, Liberci a Ostravě, kde bude 8. října v rámci slavnostního zakončení uveden celovečerní dokumentární film Karel.

Hlavní soutěž 

Porota tvořená třemi zkušenými profesionály – slovenským filmařem Ivanem Ostrochovským, s filmem Služebníci loňský vítěz Hlavní soutěže, Mahnaz Mohammadi, íránskou režisérkou dramatu Syn-Matka, které loni získalo Amnesty International Febiofest Award, a českým hercem, režisérem a scenáristou Jiřím Mádlem – vybírala se sedmi soutěžních snímků.

Vítězný film Charter je druhým celovečerním snímkem režisérky Amandy Kernell. Charter se představil na Sundance, a poté vyhrál švédské filmové ceny za režii, kameru a herecký výkon Ane Dahl Torp. „Film Charter vypráví nikterak neobvyklý příběh, který je však mistrně zpracovaný. Udržuje si napětí a na každém kroku přináší nový impuls, nový úhel pohledu, který nás žene filmem vpřed až do poslední chvíle,“ shodli se všichni členové poroty. Jiří Mádl s Mahnaz Mohammadi dodali: „Amanda Kernell ví, co chce říct, i jak to divákům sdělit. Tohle je příběh jedné ženy a systému, který má své chyby. Systém i pravidla vznikly, aby nám pomáhaly – někdy však zkrátka selhávají a nezacházejí s lidmi spravedlivě.“

Zvláštní uznání zamířilo do rukou tvůrců sociálního dramatu Poslouchej.  Portugalská režisérka Ana Rocha De Sousa za něj na loňském MFF v Benátkách obdržela cenu pro nejlepší debut. „Film odhaluje fatální střet jednotlivce se systémem, který v západním světě, který sám sebe považuje za spravedlivý, férový a přátelský k dětem, funguje jako nadpřirozená síla. Obnažuje se zde skryté zlo zrozené z dobrých úmyslů. Je velmi důležité točit filmy, které naší společnosti nastavují plné zrcadlo, i když to někdy může být bolestné,“ zhodnotil Jiří Mádl.

Platí to všude na světě – ať už jste na Blízkém Východě, kde náboženství a politika lidem diktují, co smí a nesmí dělat se svým tělem, nebo patříte mezi největší šťastlivce světa a žijete ve Skandinávii, být ženou je vždycky kruté, pokud nemůžete být sama sebou,“ konstatovala na závěr porotkyně Mahnaz Mohammadi, která je nejen uznávanou režisérkou, ale také dlouholetou bojovnicí za práva žen.

 

Soutěž komedií

Třiatřicetičlennou diváckou porotu v čele s čestným předsedou Michaelem Kocábem mezi šesti soutěžními filmy v Soutěži komedií nejvíce zaujal humorný i citlivý portrét dvou vykořeněných duší Večeře v Americe.  Natočil jej Adam Carter Rehmeier, zkušený kamerový technik, jako svůj teprve čtvrtý režijní počin. Porota na vítězném filmu ocenila velmi originální a dynamické zpracování tématu outsiderství ve společnosti, odlišnosti versus povrchnosti a vynikající herecké výkony.

Amnesty International Febiofest Award

O Amnesty International Febiofest Award se už pošesté ucházely filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. Letošní porotci – violoncellistka Terezie Vodička Kovalová, režisér Vít Klusák a Jiří Bejček, vedoucí oddělení lidskoprávního vzdělávání Amnesty ČR, společně rozhodli o vítězi. Stal se jím film Exil (režie Visar Morina), který se představil také v soutěži Sundance, s úspěchem se promítal na Berlinale 2020 a byl kosovským kandidátem na Oscara. Podle porotců jde o v nejlepším slova smyslu rafinovaný psycho-sociální horor, který diváka vede od tématu společenských předsudků k zodpovědnosti jednotlivce. Filmový zážitek bodující ve všech složkách: herci, výtvarno, hudba, kamera, režie.

Zvláštní uznání Amnesty International Febiofest Award bylo uděleno filmu Nevíš dne. Finsko-íránský režisér a scenárista Hamy Ramezan ve svém celovečerním hraném debutu o osudech íránské rodiny ve Finsku využil vlastní zážitky z dětství. „Křehký až intimní film, prostřednictvím kterého mám v plánu seznámit naše děti s tématem uprchlictví – tedy silou i bezmocí těch, kteří se do naší spokojené Evropy vydávají s nadějí na důstojný život, a přes veškeré naše možnosti nejsou vítáni,“ podotkl k oceněnému filmu jeden z porotců, režisér Vít Klusák.

I ty jsi filmařem

Tématem soutěže I ty jsi filmařem bylo tentokrát Moje město. Výherce určila porota ve složení Honza Mikulka, Jan Faltus, Janek Rubeš, Jitka Kotrlová a Andrea Vohralíková. Porota ocenila snahu všech tvůrců vyrovnat se s pandemickými podmínkami, které nedovolovaly užší kolektivní spolupráci, přesto dokázali najít kreativní řešení pro zachycení svého města nebo jeho části.

V kategorii jednotlivců získala první místo oceněné 20 000 Kč Sofie Mayorga za film Homemade, u něhož porota ocenila hravost, smysl pro detail a zachycení atmosféry samoty a odloučení.  Druhé místo obsadily Lenka Štěpánková a Lucie Mandová s filmem Moje město Praha 6 zpracovávajícím s hravostí a otevřeností pozitiva i negativa veřejného prostoru. Výherkyně si odnášejí finanční odměnu 10 000 Kč. Třetí místo a 5 000 Kč má František Šusta za vtipný a nápaditý portrét obce Senohraby. Účastníci kategorie jednotlivců měli možnost absolvovat dokumentární workshop pořádaný ve spolupráci s platformou My Street Films.

V kategorii školních týmů se na prvním místě umístila Základní škola Kolín V. se svým humorným filmem O drakovi v Kolíně, který porota ocenila také za jeho vyváženou hru s filmovou formou. Studenti a škola si zasloužili odměnu 30 000 Kč určenou na vzdělávací akce v oblasti internetové a mediální gramotnosti. Druhé místo a 20 000 Kč patří studentům ze Základní školy Osmička za jejich vizuálně zajímavou prohlídku města ve filmu Frýdek=Místek. Třetí místo a 10 000 Kč získala SUŠ Ostrava za nápaditou a kolektivní práci na filmu Moje město je…

Výherci soutěže I ty jsi filmařem byli vyhlášeni ve středu 22. září v Cinema City Slovanský dům, kde zároveň proběhla projekce všech vybraných filmů. Partnerem soutěže je O2 Chytrá škola.

You may also like...