Vize řidičů a architektů: Čerpací stanice jako místo nabíjení elektromobilů a trávení času s přáteli

Každý třetí řidič očekává, že v roce 2050 bude řídit elektromobil. K tomu se přidají čerpací stanice, které budou kromě dobíjení elektromobilů také místem setkávání a odpočinku. Takto si čeští motoristé a mladí architekti představují budoucnost.

Společnost Shell si v letošním roce připomíná 30. výročí otevření první čerpací stanice na území České republiky. Při této příležitosti se zeptala veřejnosti, jak budeme jezdit za dalších 30 let – v době, kdy společnost Shell plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality. Kromě toho Shell také připravil pro studenty architektury soutěž na téma Čerpací stanice budoucnosti, která měla za úkol dát odpověď na otázku, jak bude vypadat mobilita za 30 let.

Dominance elektromobility

Základní společnou vizí veřejnosti je představa, že v roce 2050 budou elektromobily nejrozšířenějšími vozidly na silnicích. Z průzkumu mezi českými řidiči vyplývá, že v roce 2050 bude 35 % z nich vlastnit elektromobil. Dalších 31,5 % respondentů si myslí, že bude provozovat automobil na klasický pohon (benzin nebo naftu), 14,5 % vůz na vodíkový pohon a 11 % se hodlá spoléhat na solární pohon.

Stejně tak si 58 % lidí v Česku myslí, že čerpací stanice budou přeměněny na nabíjecí místa pro elektromobily. To se odrazilo i v architektonických návrzích. Pro většinu mladých profesionálů bude dobíjení elektromobilů hlavní činností, kvůli které budou zákazníci vyhledávat čerpací stanice.

Jsme rádi, že lidé v Česku jsou připraveni postupně přejít na nízkoemisní dopravu. Jsme připraveni jim být v i v této oblasti spolehlivým partnerem. V roce 2021 jsme představili naši strategii rozvoje s názvem Powering Progress, jejímž cílem je stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální společností. Její součástí je například i rozvoj elektromobility. Do roku 2030 chceme po celém světě provozovat 2,5 milionu nabíjecích míst. V rámci sítě našich čerpacích stanic pro české řidiče již nyní nabízíme vysokorychlostní nabíječky IONITY na dálnici D1 (Nupaky, Ladná) a rovněž nabíječky v dalších 5 lokalitách,“vysvětluje Daniel Vagaský, předseda představenstva společnosti Shell Czech Republic.

Energetická soběstačnost a čistý design

Mladí architekti ve svých návrzích pracovali s přírodními materiály, ekologickým designem a řešeními, která pomáhají stanici být energeticky soběstačná. Vizuálně budou čerpací stanice jednoduché, čisté, s minimalistickým designem, a nabídnou zákazníkům především prostor pro odpočinek.

Nové funkce stanice

Zejména účel rekreace předurčuje funkčnost čerpací stanice. Průzkum ukázal, že 56 % lidí si myslí, že čerpací stanice budou v roce 2050 místem setkávání s přáteli a místem odpočinku. Architekti do svých návrhů zahrnuli dětská hřiště, co-workingové prostory, kavárny a relaxační místnosti.

Zároveň rok 2050 rovněž přinese nové technologie a způsoby dopravy. Podle architektů by měl design stanice zohledňovat také provoz dronů nebo autonomních automobilů.

Těší nás, že očekávání zákazníků od čerpacích stanic a také vize mladých architektů odpovídají našemu směřování. Čerpací stanice Shell se již postupně stávají místem setkávání, rychlého nákupu základních potravin nebo dobré kávy, zdaleka tedy nejsou jen místem pro rychlé natankování,“ vysvětluje Jan Čapský, ředitel provozu čerpacích stanic Shells měřování čerpacích stanic. 

Vítězné architektonické návrhy

  1. místo: Dominik Lehnert

Návrh Dominika Lehnerta vychází z historie společnosti Shell, především z jejího loga – koncept pracuje s motivem lastury, která je dodnes součástí identity značky Shell. Tvary lastury se podepisují hlavně na zastřešení stanice, neboť organický tvar zapadá do volného prostranství a snaží se splývat s okolím. Stanice je rozdělena do tří zón – první nabízí tankování tradičních paliv (benzin, nafta), druhá je určena pro plynné pohonné hmoty, třetí samozřejmě slouží k dobíjení elektromobilů. Důraz je kladen také na nové technologie a rovněž na využívání obnovitelných zdrojů.

  1. místo: Martin Sucharda

Projekt Martina Suchardy sice klade hlavní důraz na elektromobilitu, nezapomíná však ani na konvenční druhy pohonných hmot. Místa pro nabíjení elektromobilů využívají jako podpůrný zdroj solární energii z fotovoltaických panelů umístěných na střeše. Vnitřní prostory se dělí do dvou pater – první má sloužit pro kratší zastávku, druhé se přizpůsobuje delšímu pobytu na stanici (například za účelem odpočinku) a nechybí zde třeba ani dětský koutek. Celková pohledová architektura odráží vývoj automobilového průmyslu k dynamičtějším a sportovnějším tvarům, přičemž autor očekává, že tento směr bude převládat i v roce 2052.

  1. místo: Jakub Mendel

Ideou Jakuba Mendela bylo navrhnout čerpací stanici, jež dokáže co nejlépe odstínit nevlídné prostředí dálnic a přetvořit je v příjemné prostředí pro zákazníky. Autor ztělesnil aktivity, které návštěvníci mohou vykonávat na podobném odpočívadle, do podoby budovy, která nabízí možnost nákupu, občerstvení v příjemné restauraci či k práci v prostředí podobném co-workingovým kancelářím. Středobodem objektu je vnitřní nádvoří s otevřenou střechou a se stromy, jež nabízí ideální příležitost k odpočinku. Návrh pracuje s představou, že se čerpací stanice v blízké budoucnosti promění na odpočívadla, na nichž motoristé efektivně využijí čas potřebný k dobití jejich automobilu.

O soutěži Čerpací stanice budoucnosti

V únoru 2022 vyhlásila společnost Shell uměleckou a architektonickou soutěž „Čerpací stanice budoucnosti“ pro studenty a absolventy architektury. Cílem výtvarné a architektonické soutěže bylo získat pohled studentů a absolventů architektury na mobilitu a design čerpacích stanic v roce 2050. Společnost Shell vyhlásila soutěž u příležitosti 30. výročí svého působení na českém trhu. 

You may also like...