Vojtěch Kašpárek představuje vlastní závodní speciál L.I.A. Mini LMP

Na světový trh motorsportu přichází nový vůz. Vojtěch Kašpárek, zkušený český konstruktér a jezdec, představuje nový závodní speciál L.I.A. Mini LMP.

Vozidlo L.I.A. Mini LMP vzniklo z jediného důvodu – pro chuť zažít rychlost profesionálního závodního speciálu na amatérských soutěžích a track days. Jeho inspirací byla americká Formula Pacific z 90. let, která využívala motory ze sportovních motocyklů a jednoduché rámy s nízkou hmotností. Díky tomu vůz dosahuje nadstandardního poměru výkonu k hmotnosti. L.I.A Mini LMP se svými 1,33–1,15 kg/HP může na závodním okruhu konkurovat hypersportovním vozům, a to za mnohem nižší náklady. Vozidlo s výjimečnými jízdními vlastnostmi vzniklo díky kombinaci konstruktérského know-how a jezdeckých zkušeností Vojtěcha Kašpárka.

Jedinečnost vozu spočívá nejen ve výkonu, ale i v designu. Inspirací pro design byly LMP speciály (Le Mans Prototypes), což vozidlo odlišuje od konkurence i od původní Formula Pacific. Důraz byl kladen na funkční aerodynamiku i na ergonomii jezdce.


Závodní vůz s dynamikou superbike motocyklu

Specifikace vozidla L.I.A. Mini LMP jsou impozantní: výkon použitého motoru běžně dosahuje až 200 koní, váha pouhých 230 kg a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé 3 sekundy.  První prototyp vozu již našel svého majitele v Itálii.

„Kupec našeho vozu má bohaté zkušenosti v automobilovém i kartingovém závodění. Jeho první reakce při zkušební jízdě byla nadšení a úžas nad samotným výkonem a zrychlením Mini LMP, což pouze potvrzuje jeho unikátnost,“ komentuje Vojtěch Kašpárek.

Uvidíme Mini LMP na závodních tratích?

Podle Vojtěcha Kašpárka už je naplánováno dokončení pátého vozu v sériové podobě. Předpokládá se, že se vozidlo začne objevovat na track days a vybraných závodech.

Aktuálně finalizuji pátý vůz v sériové podobě a už nyní jsou zájemci, kteří se po dokončení přijdou na vůz podívat. V sezóně 2024 snad auto uvidíme na více závodech, rok 2023 byl využit pouze k privátnímu testování prototypu,“ vysvětluje Vojtěch Kašpárek.

V blízké budoucnosti je také v plánu uspořádat značkový cup pro Mini LMP, což bude další krok k rozšíření komunity kolem tohoto unikátního závodního speciálu.

L.I.A. Mini LMP má i vlastní brandingový film, který vytvořila Thowt Productions s.r.o.

Krátký film „L.I.A. – Mini LMP: Puppeteer’s Pit Stop“ získal nominace v sekcích „Drama Short“ a „Best Cinematography“ na prestižním festivalu International’s Motor Film Awards v Londýně. Film zachycuje příběh vášnivého automobilového konstruktéra a designéra Vojtěcha Kašpárka a jeho cestu ke splnění dětského snu – postavit vůz pro vlastní závodní ambice.

„Film se zaměřuje na osud konstruktéra a designéra vozu – Vojtěcha Kašpárka. Divák si k němu prostřednictvím snímku pěstuje vztah a pozoruje inspirativní motivaci, která vedla Vojtěcha k vytvoření vozu. Film tak není o tom, prodat vlastnosti vozu jako produktu. Vůz je víceméně product placement spojený s příběhem hlavního hrdiny,“ komentuje režisér snímku Jakub Babica a dodává, že děkuje celému štábu a sponzorům za možnost dostat se se snímkem mezi světové jedničky motorsportových filmů a reklam. Kratší spoty spolu s backstage dokumentem z natáčení budou teprve publikovány.

You may also like...