Voláme o pomoc. Korzo Národní uvádí instalaci na náměstí Václava Havla

Korzo Národní se již nyní představuje ve veřejném prostoru. Na náměstí Václava Havla stojí dobročinná budka odkrývající příběhy ze sociálně ohrožených skupin. Stačí vybrat číslo ze seznamu, vzít do ruky sluchátko a poslechnout si příběhy obyčejných lidí v nesnázi. S blížícím se výročím sametové revoluce chtějí organizátoři ze spolku Díky, že můžeme poukázat na často přehlížené skupiny obyvatel. Kromě důstojné připomínky 17. listopadu díky autorským instalacím rozšiřují své aktivity. Telefonní budka s názvem „Voláme o pomoc” bude k vidění až do konce měsíce.

Ve spolupráci se sedmi neziskovými organizacemi Korzo Národní uvádí instalaci na náměstí Václava Havla. „Telefonní budka pod názvem Voláme o pomoc dává na výběr ze sedmi příběhů. Návštěvník si může sám zvolit, koho na druhé straně sluchátka uslyší. Důležité pro nás je, že mimo příběhů někoho v nesnázi dostanou lidé možnost seznámit se s neziskovými organizacemi, které napřímo pomáhají sociálně ohroženým skupinám,” vysvětluje Ester Valtrová, programová ředitelka Korza Národní. Právě na náměstí Václava Havla se 17. listopadu během oslav revoluce každoročně otevírá tzv. občanský sektor, letos své působiště rozšiřuje už na začátek měsíce.

Na pozadí aktuálních společenských výzev se pro organizátory oslav z Díky, že můžem stává stále podstatnějším připomínat solidaritu jako zásadní hodnotu sametové revoluce. Telefonní budka představuje příběhy lidí, kteří se potýkají se závislostmi, dluhy, bezdomovectvím, řadí se mezi národnostní menšiny, samoživitelky, snaží se integrovat do společnosti po odchodu z dětského domova nebo si pro sebe přejí rovná práva stejně jako mají heterosexuální páry. Díky instalaci stačí vybrat číslo ze seznamu, vzít do ruky sluchátko a poslechnout si reálné příběhy obyčejných lidí v nesnázi.


Instalace Voláme o pomoc je k vidění na náměstí Václava Havla během celého listopadu a otevírá se každý den mezi 9–⁠20:00. Vnitřek budky odkazuje na spolupracující neziskové organizace pomocí QR kódu. Každá neziskovka díky němu ukazuje, co pro pomoc ohroženým sociálním skupinám podniká, a jak se mohou ostatní lidé do pomoci zapojit.

Letos chceme návštěvníkům přinést oslavy 17. listopadu ve znamení péče a solidarity, čemuž jsme přizpůsobili řadu programových bodů. Kromě toho ale lidé mohou počítat s osvědčenými klasikami. Těšit se mohou na kulturní zážitky včetně autorských instalací, divadelních představení nebo koncertů. Nebudou chybět debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo válce na Ukrajině,” přibližuje Ester Valtrová, programová ředitelka Korza Národní. Stejně jako v minulých letech se pozornost upře k pietnímu místu u Kaňkova paláce, lidé budou moct prostřednictvím pořadatelů položit svíčku také na dálku.

Další informace o programu oslav naleznete na www.korzonarodni.cz.

Foto: Aleš Král

You may also like...