Vychází druhý dotisk úspěšné ručně psané sbírky poezie básníka Jiřího Kratochvíla „…k sobě“

Jiří Kratochvíl je básník a textař stojící za instagramovým projektem cyklusZeMě. Autorskou poezii tvoří od roku 2017, patří tak mezi první „insta-básníky“ v Čechách. Na svém profilu takřka na denní bázi publikuje básně a slovní hříčky odrážející jeho pohled na svět a vztahy. Nyní vychází v pořadí již druhý dotisk jeho první offline tvorby – kniha …k sobě., kterou napsal ručně, stejně jako básně na svém instagramovém účtu.

Ručně psané básně jsou nezaměnitelným poznávacím znamením Jiřího Kratochvíla, kterým je rozpoznatelný napříč sociálními sítěmi a poetickou tvorbou. Napsat ručně celou knihu byl tedy od začátku záměr. O velkém zájmu o knihu vypovídá její okamžité vyprodání v prosinci 2020, a to dokonce dvakrát za sebou. Proto Jiří Kratochvíl přichází s druhým dotiskem.

Vyprodání prvního nákladu za necelých čtyřiadvacet hodin byl docela úlet, proto okamžitě následoval první dotisk, který měl větší náklad. I ten byl ale okamžitě fuč. Úspěch knihy mě opravdu mile překvapil, stejně jako reakce na obsahovou i formální stránku knihy. Přeci jen ručně psaná knížka je něco ojedinělého. Není to tedy tak, že bych o knize pochyboval. Byl jsem přesvědčený o její jedinečnosti a kvalitách, ale i tak to byl pro autora mého charakteru vstup do neznáma. Když se na začátku instagramový básník pouští do skutečné sbírky a přechází tak z virtuálního prostoru do toho reálného, nevíte, co máte čekat. Jsem tedy rád, že už nesbírám pouze srdíčka na Instagramu, ale daří se mi získávat i ta čtenářská,“ říká Jiří Kratochvíl, jehož instagramový účet cyklusZeMě sleduje více než 35 tisíc lidí. 

Prvotní myšlenka na vznik knihy přišla od samotných fanoušků, ale Jiří Kratochvíl chtěl k této výzvě přistoupit po všech stránkách zodpovědně. Proto se až téměř o tři roky později začala rodit analogová forma sbírky, jejíž vytvoření trvalo více než půl roku a stojí za ní usilovná, každodenní práce – od tvoření texů, konceptu knihy, přepisování až po grafickou úpravu, kresby a tisk.  „Jen samotné přepisování trvalo měsíc čistého času a ke konci jsem měl náběh na zánět šlach,“ konstatuje autor a dodává: „Některé texty tak vznikaly nejen z duševní bolesti, ale i té fyzické.“

Kniha …k sobě. má 248 stran, ale jednotlivé stránky nejsou číslované, což zachovává vizuální volnost.  Pro básnickou sbírku je netypické i to, že má kontinuální, chronologický příběh. Ručně malované kresby uvozují jednotlivé kapitoly a umocňují nejen děj, ale také sdělení knihy samotné. Na kresbách Jiří Kratochvíl spolupracoval s grafičkou Markétou Coubalovou (kvůli protipandemickým opatřením pouze online).

„Loni mi bylo pětadvacet a vzhledem k tomu, že publikuji pod pseudonymem cyklusZeMě, chtěl jsem pomocí této knížky v sobě uzavřít nějakou pomyslnou kapitolu, cyklus a jít zase v životě dál. Možná právě proto se jmenuje  …k sobě. Zúčtovávám v ní sám se sebou a splácím dluhy z minulosti. Ač kniha vznikala půl roku čistého času, troufám si tvrdit, že to, co je v ní, se ve mně tvořilo celý život. Možná od té doby, kdy jsem napsal první báseň, směřovala má cesta k tomuto výsledku,“ uzavírá Jiří Kratochvíl.

 

…k sobě.; Jiří Kratochvíl; 248 stran; 349 Kč.

Kniha je k dostání pouze na www.2market.cz/umelec/jiri-kratochvil/

You may also like...