Výjimečný německý hornista Felix Klieser vystoupí po boku Zemlinského kvarteta

Mimořádný koncert série 4plus Zemlinského kvarteta přinese příznivcům vážné hudby nevšední zážitek. Na tomto večeru, který proběhne ve středu 16. června 2021 v 19:30 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze, přivítá soubor světoznámého německého hornistu Felixe Kliesera. Bezruký umělec, který na svůj nástroj hraje nohou, je hvězdou světové velikosti.

Felix Klieser

V roce 2021, jehož úvod byl ještě stále poznamenán koronavirovou pandemií, naplánovalo Zemlinského kvarteto kompletní provedení smyčcových kvartetů A. Dvořáka u příležitosti 180. výročí jeho narození. První dva koncerty se ovšem nemohly uskutečnit za přítomnosti publika, a tak soubor ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze přichází s mimořádným koncertem, kterým by chtěl poděkovat všem svým posluchačům za jejich trpělivost a velkou podporu během pandemie.

Na koncertě uslyší diváci dvě díla Antonína Dvořáka pro smyčcové kvarteto. Krátká věta Andante appassionato byla původně částí smyčcového kvartetu a moll op. 12, ovšem při jeho přepracovávání autor tuto část vypustil; věta se tak uvádí samostatně. Tato věta původně nebyla součástí programu série 4plus, a tak tedy bude kompletní provedení Dvořákových děl ještě o něco kompletnější. Naopak smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2 součástí programu byl, a to hned na prvním koncertě vysílaném online 20. ledna 2021. Jelikož se jedná o nejlepší z raných Dvořákových děl, rozhodlo se Zemlinského kvarteto uvést jej ještě jednou naživo.

„Druhou část koncertu jsme věnovali nečekanému, ale o to vzácnějšímu hostu – německému hornistovi Felixi Klieserovi. Obdivuhodná životní cesta tohoto umělce jej do Prahy zavedla již v lednu 2020, kdy účinkoval ve 3. ročníku naší série 4plus,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta. „Naše spolupráce se neustále rozšiřuje, a tak Felix přijal pozvání na tento mimořádný koncert. V programu zazní skladby, které budeme společně natáčet na nové CD.“ Vedle hornového koncertu J. Haydna a nových úprav čtyř Mozartových árií pro lesní roh a smyčcové kvarteto zazní i známý kvintet pro lesní roh a smyčce, ve kterém bude moci publikum již podruhé v krátké době ocenit umění hry na violu primária Zemlinského kvarteta Františka Součka.

Zemlinského kvarteto

Program koncertu:

▪ J. Haydn: Koncert pro lesní roh a smyčcové kvarteto č. 2 D dur
▪ A. Dvořák: Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2

▪ W. A. Mozart: Čtyři árie pro lesní roh a smyčcové kvarteto
▪ A. Dvořák: Andante appassionato a moll
▪ W. A. Mozart: Kvintet pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello Es dur

Jednotné vstupné na koncert 149,- Kč

Vstupenky lze zakoupit v pokladně Městské knihovny, dále na internetových stránkách Městské knihovny a v předprodejní síti GoOut (https://goout.net/cs/listky/zemlinskeho-kvarteto-and-felix-klieser/nkej/)

Zemlinského kvarteto tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy.

You may also like...