Výlety nejen za baťovskou architekturou: Prázdninové tipy z Východní Moravy

Letní prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a pro mnohé ještě nekončí čas dovolených a volna. Řada turistických cílů na Východní Moravě nabízí zajímavé programy, v regionech se uskuteční také tradiční akce a festivaly. Tady je výčet některých tipů, jak si užít volný čas.

Rozložte své spacáky a karimatky na louce uprostřed areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí a nechejte se unášet tajemnou krásou Noci padajících hvězd! Valašskomeziříčská hvězdárna zve veřejnost ve čtvrtek 12. srpna od 21:30 hodin na pozorování meteorického roje Perseid, nazývaného též Slzy svatého Vavřince. 

Ve dnech 12. – 20. srpna se v Kroměříži koná festival klasické hudby Hudební Kroměříž. V programu se můžete těšit na orchestrální i komorní koncerty, besedy či kulturní fórum. Představí se řada hudebních osobností, jako Kateřina Kněžíková, Jiří Vodička, Barbara Maria Willi nebo Tomáš Netopil. Nenechte si ujít koncerty v krásném prostředí Květné zahrady v Kroměříži.

Druhá srpnová sobota bude na Soláni setkáním milovníků folkloru, hudby, tance a řemesla. Koná se zde 13. Mezinárodní folklorní festival Léto na Soláni, Janáček na Soláni 2021. Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v 11:00 hodin na hlavní scéně Soláň v amfiteátru u horského hotelu Čarták. Ve Zvonici ve 14:00 hodin proběhne zahájení výstavy Aloise Schneiderky ke 125. výročí od jeho narození. Součástí festivalu bude tvořivá dílna pro děti a lidový a řemeslný jarmark. 

Již 11. ročník oblíbených Templářských slavností se koná v sobotu 14. srpna od 14:00 hodin v zámku a hvězdárně Vsetín. V programu slavností vystoupí skupiny historického šermu, nebude chybět ani dobová hudba, dobová kuchyně, lukostřelba, jízdy na koních či workshop v žonglování.

Prožijte jeden den mladého muže, učně Baťovy školy práce. Zážitkový program pro děti Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Na chvíli baťovským učněm se koná v úterý 17. srpna od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00. Nutná je rezervace předem. www.14-15.cz/1291a-na-chvili-batovskym-ucnem Nenechte si ujít ani oblíbenou stálou expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, kde na vás čeká nejen skvělá podívaná, ale vyzkoušet můžete také interaktivní prvky – sestavit si model dámské polobotky i postavit Baťovo město. Až do 31. srpna mají děti do 18 let do expozic muzea, ale také Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzea luhačovického Zálesí, vstup zdarma. Akce Zlínský kraj dětem na prázdniny běží celé letní prázdniny. 

Oblíbené prohlídky autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína se letos uskuteční ve dvou termínech 18. srpna a 25. srpna. Mimo jiné se dozvíte zajímavosti o Věžových domech, Kolektivním domě nebo Čiperově vile ve Zlíně. 

Druhou srpnovou sobotu (14. 8.) se v Uherském Hradišti koná tradiční Večer u Slovácké búdy. Přijďte si poslechnout písničky nejen z Uherskohradišťského Dolňácka v podání Cimbálové muziky Špica. Začátek v 17:00 hodin, vstup zdarma.

Každý víkend až do 19. září najdete na Velehradě otevřený vinný sklep, využijte příležitost ochutnat vína od místních vinařů – Otevřené velehradské vinné sklepy. Zavítat můžete také na výstavu o perníkářství nebo o sochaři Otmaru Olivovi. 

Další pozvánky na akce pořádané na Východní Moravě najdete na www.vychodni-morava.cz. Termíny akcí se v závislosti na aktuálních opatření a počasí mohou měnit, proto doporučujeme sledovat webové stránky pořadatelů.

 

You may also like...