Výpravný celovečerní film Amundsen o slavném objeviteli se natáčel i v Praze

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele. A to včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem, milostné aféry nebo temnější stránky Amundsenova charakteru. Aby byl první, obětoval cokoliv. 

Nad Amundsenovými odvážnými výpravami žasl celý svět. Jeho soupeření o dobytí jižního pólu s britským námořním důstojníkem a objevitelem Robertem Scottem je jednou z moderních světových legend. Být slavným objevitelem se Roald Engelbregt Gravning Amundsen rozhodl už jako malý. Měl v sobě odhodlání, touhu, vytrvalost, tvrdohlavost, zároveň to byl pro mnohé nenapravitelný snílek. Vůli dobrodruha ale doplňovala snaha o prvenství za každou cenu. Pro své cíle byl ochotný hazardovat a obětovat dobré jméno a pověst, životy svých druhů i životní vztahy. V pozadí Amundsenových expedic a objevů stojí jeho praktický bratr Leon, jenž se staral o zázemí, vyjednávání, organizaci výprav a především o jejich náročné financování. Jedním ze základů filmu je právě jejich obtížný vztah.

Režisér filmu Espen Sandberg, který režíroval mimo jiné také Piráty z Karibiku: Salazarova pomsta, na sebe upozornil především úchvatným filmem Kon-Tiki, za nějž získal nominaci na Zlatý globus i na Oscara. Heyerdhala v něm stejně jako teď Amundsena ztvárnil norský herec Pál Sverre Hagen. Nejzvučnějším hereckým jménem filmu Amundsen je americká herečka Katherine Waterston, kterou diváci znají ze série snímků Fantastická zvířata a ze sci-fi Vetřelec: Covenant.

Ve snímku se v roli jednoho ze členů Amundsenovy výpravy objeví český herec Vojtěch Kotek, jenž představuje německého leteckého mechanika a polárního letce Karla Feuchta. Herec se dokonce na několik dní vydal s filmaři na Island. Výraznou českou stopu zanechala na snímku i kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší, která na základě této filmové práce dostala následně několik dalších nabídek v zahraničí. Na filmu se podílela i producentka Silvie Michajlova, zbytek štábu tvořili cizinci. „Bylo fantastické sledovat tvůrce světového formátu, s jakou poctivostí a pokorou přistupují k práci na tomto filmu. Obdivuju jejich odvahu, že se do tak nelehkého tématu pustili, protože jejich pohled na Amundsena bude určující na spoustu let dopředu,“ vysvětlil český producent snímku Pavel Berčík.

Pražská náplavka jako přístav v Oslu, Žofín jako norský královský palác, Vojtěch Kotek jako německý mechanik a polární letec Karl Feucht. Při natáčení filmu Amundsen strávili tvůrci v Praze 25 z celkových 40 natáčecích dnů.

Norsko, Švédsko, ČR – 2019 Délka: 125 minut
Žánr: životopisný, drama, dobrodružný Režie: Espen Sandberg
Hrají: Pál Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sj0gárd Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Vojtěch Kotek

Foto: Motion Blur a Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...