Výstava fotografií Mstyslava Chernova a Evgeniye Maloletky: Obležení Mariupolu

Mstyslav Chernov společně s Evgeniyem Maloletkou dokumentovali obléhání Mariupolu od prvního dne. Jejich silné obrazové svědectví, které se objevovalo v médiích po celém světě, se značně nelíbilo ruské garnituře. Ukazovalo totiž naprostý opak jejich propagandy. Kvůli tomu se novináři ocitli na seznamu nežádoucích osob ruské armády. V kritických chvílích se v převlecích za lékaře ukrývali v mariupolské nemocnici, odkud je pak evakuovali ukrajinští vojáci. Czech Photo v říjnu představí jejich válečné fotografie právě z Mariupolu. Výstava vzniká ve spolupráci s Ukrajinskou asociací profesionálních fotografů (UAPP) a Asociací profesionálních fotografů České republiky.

Dělali jsme reportáž uvnitř nemocnice, když se chodbami začali plížit ozbrojenci. Chirurgové nám dali doktorské pláště, které jsme si oblékli jako maskování. Za úsvitu dovnitř náhle vtrhlo tucet vojáků. ‚Kde jsou ti novináři, do prdele?‘ ptali se. Podíval jsem se na pásky na jejich rukou – modré, ukrajinské – a přemýšlel, jak pravděpodobné je, že to jsou přestrojení Rusové. Vykročil jsem dopředu, abych se identifikoval. ‚Přišli jsme vás dostat ven,‘ řekli,“ líčí Mstyslav Chernov, fotograf a filmař narozený v ukrajinském Charkově.

Chernov s Maloletkou z města, které před válkou mělo téměř půl milionu obyvatel, informovali o světě bez elektřiny, telefonického signálu, vody či dodávek jídla. Novináři mohli komunikovat pouze přes satelitní telefon. Díky jejich práci se veřejnost dozvěděla například o ruském útoku na mariupolskou porodnici, který se stal symbolem brutality této války.

Z Mariupolu se 15. března dostalo pryč asi 30 000 lidí – tolik, že ruští vojáci neměli čas nahlížet důkladně do aut s okny zakrytými třepotajícími se kousky igelitu. Když jsme zastavili před šestnáctým kontrolním stanovištěm, slyšeli jsme hlasy. Ukrajinské hlasy. Cítil jsem obrovskou úlevu. Matka, která seděla vpředu, začala plakat. Dostali jsme se pryč. Byli jsme poslední novináři v Mariupolu. Teď už tam žádní nejsou,“ dodává Chernov.


Oba autoři jsou členy mezinárodní poroty 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pokračujme tak v tradici, že Czech Photo představuje tvorbu porotců soutěže. Manažerovi soutěže Danu Maternovi se podařilo spojit s Chernovem s Maloletkou a začala příprava výstavy. Tak bude české veřejnosti představena unikátní reportážní práce, v digitální podobě budou vystaveny i snímky z aktuálního dění na Ukrajině. V galerii Czech Photo Centre bude k vidění kolem padesáti snímků.

Partnery výstavy jsou APF, Asociace profesionálních fotografů České republiky, a UAPP, Ukrajinská asociace profesionálních fotografů.

Výstava byla zahájena 13. října a potrvá do 4. prosince. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 100 a snížené 50 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

You may also like...