Výstava reklamních plakátů Petra Soukupa a Magdaleny Beranové à la první republika

Básník a reklamní textař Petr Soukup a grafička Magdalena Beranová společně vytvořili přes dvě desítky reklamních plakátů, pojatých v duchu první republiky. Jejich reklamy na sádlo, cigarety, prezervativ, toaletní papír, korzety a mnoho dalších jsou k vidění od 9. září do 17. listopadu ve smíchovské Kavárně co hledá jméno. Soukup dodává výstavě svůj specifický humor a Beranová vizuální šarm, který vykouzlí na tvářích návštěvníků nejeden úsměv.

 „Každý člověk, který se zajímá o reklamu nebo ji tvoří, musí milovat styl reklam první republiky. Texty a vizuály si živnostníci často tvořili sami, a proto plakáty obsahují mnoho textu a básně, kde je počet slabik občas kostrbatý. Na druhou stranu mají takové výtvory svůj půvab. Už před dvěma lety jsem přemýšlel o tom, že bych rád něco takového vytvořil, jen mi chyběl grafik. Magdalena se toho zhostila výborně. Dodal jsem jí všechny texty, představu o vizuálu a s mnohými nápady přišla sama. Nejde nám o nic jiného než o zábavu,“ konstatuje Petr Soukup.   

A Magdalena Beranová dodává: „Tvorba plakátů pro mě byla velkou výzvou. Nebylo totiž snadné imitovat písma a techniky tisku, které se dřív používaly, tak aby v divákovi budily tu správnou prvorepublikovou atmosféru. Parodie retro prvků a Petrův vtip ve spojení s funkční kompozicí slovosledu mě neskutečně baví a věřím, že diváky pobaví taky.“

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...