Výstaviště Praha pokračuje v rekonstrukcích a těší se na návštěvníky

Výstaviště Praha se nyní nachází v další etapě rekonstrukce. Byla dokončena modernizace prvního z Křižíkových pavilonů, nový skatepark nabízí vyžití pro sportovce. V horizontu několika týdnů započne i obnova bývalého divadla Spirála. Za poslední rok město investovalo do revitalizace areálu Výstaviště Praha 160 milionů korun a dalších téměř 200 milionů je ve schváleném rozpočtu nachystáno na letošní rok.

„Jsem moc rád, že se blíží doba, kdy se opět naplno otevřou brány Výstaviště a návštěvníci se nechají překvapit několika novinkami. Před více než dvěma roky jsme slíbili, že začneme splácet dluh na Výstavišti, které bylo po dlouhá léta zanedbávané, a vrátíme jej zpět lidem. Postupná revitalizace je jednou z priorit vedení města a mám radost, že se areál mění před očima,“ říká náměstek primátora pro finance a rozpočet Pavel Vyhnánek, v jehož gesci je i areál Výstaviště Praha.

Z budov je letos největší dokončenou rekonstrukcí Křižíkův pavilon D. Za necelý rok se jej podařilo proměnit v multifunkční prostor, který bude sloužit k pořádání výstav, koncertů, konferencí nebo soukromých akcí. Sportovně založené návštěvníky potěší čerstvě otevřená a zcela nová víceúčelová plocha pro kolečkové sporty, připravená ve spolupráci s Českou skateboardingovou asociací. Skateplaza se nachází v oblíbené rekreační části areálu, která se v revitalizované podobě otevřela Pražanům a dalším návštěvníkům už v loňském roce. Během léta by u ní také mělo vzniknout zázemí pro sportovce s relaxační zónou, šatnami a sprchami. Pestrou nabídku kroužků, workshopů, příměstských táborů a výstav nabídnou zrekonstruované prostory bývalé restaurace U Primasů, nově pod názvem Ateliér Rychta.

„V současné chvíli všichni už netrpělivě vyhlížíme, kdy budeme moci spustit kulturní a sportovní akce a přivítat zase návštěvníky na Výstavišti v počtu, na jaký jsme byli zvyklí před vypuknutím pandemie. Spolu se svým týmem věříme, že ačkoli ještě není vyhráno a samozřejmě i nadále budou trvat velmi přísná hygienická a bezpečností opatření, postupně se navrátíme k normálnímu provozu. A  opět budeme jedním z nejvyhledávanějších míst v Praze, kam vyrazit za kulturou, sportem, na piknik, nebo zkrátka jen příjemným místem, kde si dopřát dobré občerstvení, odpočinek a pohodu v zeleni, kterou v širším centru jakéhokoli města jen těžko nacházíme ,” komentuje aktuální dění Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, který svoji funkci zastává od listopadu 2018.

Do revitalizace Výstaviště za poslední rok vložilo hlavní město přes 160 milionů korun a ani do budoucna nepoleví v investicích do areálu. V květnu se začne s rekonstrukcí dalších důležitých objektů, konkrétně se bude jednat o zbývající tři Křižíkovy pavilony.

Chystá se i obnova Spirály, která by měla začít v průběhu května. Bývalé divadlo není v provozu od povodní v roce 2002 a na jeho rekonstrukci bude vynaloženo zhruba 220 milionů korun. Oceňovaná stavba byla původně s ohledem na svůj stav určena k demolici, ale současné vedení města se rozhodlo pro její záchranu. Ještě letos bude zahájena další fáze rekonstrukce cest, která bude pokračovat i v následujícím roce. Stále se také pracuje na obnově objektu bývalé restaurace Bohemia, jejíž dokončení je plánu v příštím roce.

Dokončené projekty:

Křižíkovy  pavilony

Pavilon D – po rekonstrukci a kolaudaci. V průběhu května začne postupná rekonstrukce zbývajících tří pavilonů B, C, E. Plánované využití: Multifunkční prostory určené pro pořádání výstav, koncertů, konferencí, soukromých akcí a jiných společenských a kulturních akcí. Předpokládané náklady: 300 milionů.

Ateliér Rychta

Rekonstruované interiéry, termín otevření pro veřejnost: 1. červen 2021. Plánované užití: Interaktivní prostor pro děti i dospělé, který ve dvou patrech (ateliér a galerie) nabídne celoroční program v podobě kroužků, workshopů, výstav, aj. V létě také příměstské tábory. Náklady: 3 miliony.

Skateplaza

Dokončeno v dubnu 2021, probíhá úprava okolí v souvislosti s přípravou vedlejšího zázemí pro sportovce. Plánované užití: Multifunkční plocha zahrnující skatepark, hokejbal, koš na streetball. Náklady: 1,7 milionů

Rozpracované projekty:

Zázemí pro sportovce na Bruselu

Příprava veřejné zakázky na dodavatele, realizace v létě 2021. Plánované užití: Zázemí pro sportovně založené návštěvníky zahrnující půjčovnu sportovního vybavení, relaxační zónu, šatny, sprchy a toalety.

Budova Bohemia

Pokračující rekonstrukce, plánované dokončení jaro 2022. Plánované využití: Prostor pro společenské akce, konference, výstavy, firemní akce apod. Předpokládané náklady: 90 milionů

Divadlo Spirála

Zahájení rekonstrukce v květnu 2021, plánované dokončení léto 2022. Plánované užití: Unikátní kruhový multifunkční sál pro koncerty, divadelní představení, konference, akce typu talk show, aj. Předpokládané náklady: 220 milionů

Druhá fáze rekonstrukce cest

Příprava veřejné zakázky na dodavatele, rekonstrukce budou probíhat průběžně až do roku 2022. Rozsah rekonstrukce: Vyznačení stopy Bruselského pavilonu, rozšíření původní Bruselské cesty, povrchy u Bruselské brány, úprava pásu u leknínového jezírka, úprava plochy před Maroldovým panorámatem, příjezdová komunikace mezi halami, rekonstrukce zpevněných ploch kolem Křižíkových pavilonů.

You may also like...