Vzácné druhy dravců v rukou Pražské zvířecí záchranky

Praha a její okolí je na divoký život pestré prostředí. Ač to mnohé překvapuje, v Praze se můžeme setkat i se vzácnými živočichy. Co ale, když se dostanou do nesnází? Na to odpovídá nezisková služba Pražské zvířecí záchranky. Jejich poslední případy byly kuriózní – vzácná sova pálená a nález zbídačeného mladého jestřába se známkami týrání.

70 druhů savců, ptáků, dokonce i pár obojživelníků, to je aktuální statistika Pražské zvířecí záchranky. Pacienty zajištují na místě, podávají první pomoc a transportují do odborné péče veterináře či záchranné stanice.  Dohromady se tento rok věnovali již 785 pacientům v nouzi, včetně téměř stohlavé kolonie netopýrů. Poslední dva případy se ovšem zapíší do pamětí záchranářů obzvláště hluboko.

Jestřáb lesní

Prvním je mladá sova pálená, nalezená na zahradě rodinného domu na Praze 13. Na vzácnou návštěvu v hustém břečťanu upozornil pes štěkáním. Majitelé ovšem výzvu zprvu přešli. Když se situace opakovala druhý den, místo prozkoumali a našli v keři schoulenou, krémově hnědou sovu. Rychle se ovšem zorientovali a zavolali odbornou pomoc. Pracovník Pražské zvířecí záchranky sovu na místě prohlédl a uznal, že je příliš vysílená k letu a má polámané špičky letek, jistě tedy bude potřebovat převoz do zázemí záchranné stanice. Skvělou péčí se podařilo ošetřovatelům během pár dní dostat sovu zpět do kondice, letky jí ale musí přepeřit, na opětovné vypuštění si tedy bude muset počkat. Volně žijící sovu pálenou na území Prahy zaznamenali ornitologové podle Nálezové databáze naposledy v roce 2016. „Jsme rádi, že jsme mohli pomoci silně ohroženému druhu, téměř jistě taky jedinému jedinci na území Prahy, dodává záchranář Petr Čech.

Druhým případem byl jestřáb lesní. Našel jej a šikovně zajistil nálezce na Praze 6 v Oboře Hvězda. Do půl hodiny si jej s Pražskou zvířecí záchrankou předávali. Jeho stav byl však velmi znepokojivý. „Byl hodně vystresovaný, má vrchní část hlavy zcela bez peří, odřeniny na kořenu zobáku, tupé pařáty a olámané konce letek a ocasních per. To jsou jasné známky držení v zajetí za nevhodných podmínek, a protože nemá zvíře identifikační kroužek, předpokládáme, že byl držený i nelegálně,“ komentuje Kateřina Landová a dodává, že s něčím podobně otřesným se ještě nesetkala. Po vyšetření na veterině přibyly další okolnosti, a to nálezy diabolek v paži a v žaludku. Záhada se tedy ještě komplikuje. „Musel si projít peklem, teď ale dostane intenzivní péči z rukou odborníků, snad se podaří,“ dodává Landová s tím, že týrání je jednou z nejhorších věcí, co může divoké zvíře potkat fyzicky i mentálně.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům bezplatně již od roku 2009. Specializuje se na rychlé zásahy, odchyty, první pomoc a převoz do záchranné stanice či k veterináři a poradenství na pohotovostním telefonu 774 155 185. Příběhy zvířat můžete také sledovat na facebookové stránce „Záchrana zvířat v Praze“ nebo na TikToku a Instagramu.

V roce 2022 podporují činnost Pražské zvířecí záchranky městské části Praha 4, Praha 7, Praha 12 a hl. m. Praha. Tato podpora však pokrývá jen malou část potřebných nákladů. Pomoci můžete záchrance příspěvkem na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!

You may also like...