Vzniká další soukromá rezervace pro hořečky v Polabí

Český svaz ochránců přírody vykupuje již druhou lokalitu vzácné rostliny – hořečku nahořklého. Nová „soukromá rezervace“ vznikne v Polabí. Hořeček nahořklý Gentianella amarella patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny. Kdysi poměrně běžná rostlina suchých pastvin má dnes v České republice jen posledních pár desítek lokalit. Ne všechny jsou zákonem chráněny.

Českému svazu ochránců přírody se již před šesti lety podařilo vykoupit jednu nechráněnou lokalitu této vzácné rostliny v Podkrkonoší (Hořečková stráň u Velkého Vřešťova), nyní s pomocí veřejnosti vykupuje další – nedaleko Bříství na pomezí Nymburska a Českobrodska. Výkup nejen ochrání lokalitu před zničením, ale zajistí hořečkům i potřebnou péči.

Výkupy cenných přírodních lokalit za účelem jejich ochrany probíhají z prostředků veřejné sbírky Místo pro přírodu. Český svaz ochránců přírody proto prosí o pomoc. Dary na výkup lze posílat na účet sbírky: 9999922/0800.

Hořeček nahořklý je kolem 30 cm vysoká mírně rozvětvená bylina s asi 1 – 1,5 cm dlouhými světle fialovými zvonkovitými květy, kterých může být na jedné rostlině i několik desítek. Na rozdíl od většiny rostlin kvete až koncem léta, především v září.

Kampaň Místo pro přírodu vyhlásil Český svaz ochránců přírody před 18 lety. Za tu dobu se podařilo pro přírodu vykoupit již téměř 160 hektarů pozemků. Bližší informace na www.mistoproprirodu.cz.

You may also like...