XXV. Festival komorní grafiky probíhá v Galerii Hollar

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v současnosti, která přeje spíše umění působícímu na diváky mimo jiné svou rozměrností, se umění komorního formátu neuplatní, není tomu tak. Stále je dost grafiků, pro které je malý formát papíru dostatečnou platformou pro výtvarné vyžití a rovněž stále existují příznivci a sběratelé drobné grafiky.

Může jít o exlibris nebo svébytný volný list či jakýsi budoucí zárodek listu většího nebo naopak o převedení velké kompozice v záležitost komorní či o začátek technického experimentu na malé zkušební ploše. Vybavují se mi slova profesora Zdeňka Sklenáře, která adresoval nám, studentům: „Nápad a myšlenku můžete zachytit na formátu poštovní známky„. Komorní grafika vyžaduje koncentraci nejen od umělce, ale i od diváka. Vyžaduje jeho empatii, schopnost navázat vzájemný dialog. Je to podobné jako najít si čas pro čtení knížky, přemýšlet o jejím obsahu a uvědomovat si například i paralelu s vlastním životem. Každý vystavený grafický list je bez ohledu na svůj komorní rozměr obsáhlou zprávou o jeho autorovi. Dává nahlédnout do umělcova soukromí, vymezuje výtvarný prostor, ve kterém se grafik pohybuje.
Kurátorka výstavy Alena Laufrová   

Výstava potrvá do 22. 12. 2019

GALERIE HOLLAR, Smetanovo nábřeží 6, 110 00 Praha 1. Otevřeno v době konání výstav ÚT–NE 10–12 h, 13–18 h / STÁTNÍ SVÁTKY – ZAVŘENO.

Foto: Livio Zanotto

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...