Za tři roky se v Praze zdvojnásobil počet řidičů, kteří za parkování platí online

Aplikace Citymove, praktický pomocník při cestování po Praze, letos slaví třetí narozeniny a pokračuje v přidávání nových funkcí. Naposledy díky spolupráci se společnostmi Rekola a nextbike přibyla možnost půjčit si kolo. Dlouhodobě slouží více než 350 tisícům Pražanů, kteří ji nejčastěji využívají při hledání a placení parkování. Řadí se tak ke službám, které přispívají k postupnému přesunu uživatelů od parkovacích automatů k digitálnímu placení parkovného. K automatům se místo 70 % v roce 2019 v současné době uchyluje pouze necelých 40 % lidí.

Najít parkovací místo v Praze může být oříšek. Z dat Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) vyplývá, že obsazenost některých ulic je na hranici svých možností, ale průměrná dlouhodobá obsazenost zón placeného stání ve všech částech Prahy se pohybuje kolem 70%. Případy, kdy je nutné chvilku kroužit a hledat volné místo, se tak alespoň jednou za čas nevyhnou žádnému pražskému řidiči.

Při parkování je tak ideálním pomocníkem aplikace Citymove. Uživatel v ní najde přehlednou mapu parkovacích zón, proto si může jednoduše ověřit, jaká zóna je ve vedlejší ulici. Zjistí také, kolik by za parkování zaplatil, pokud by se rozhodl hledat místo právě tam.

“Automobilová doprava je a bude i nadále důležitou součástí pražské mobility. Přispíváme k její plynulosti tím, že v Citymove na mapě uživatelům zobrazujeme parkovací zóny s jejich cenou. Rovnou v aplikaci za parkování navíc mohou zaplatit,” říká Tomáš Žídek ze Škoda Auto DigiLab, kam Citymove spadá.

Aplikace Citymove spadající pod Škoda Auto DigiLab se Pražanům snaží usnadnit mobilitu už tři roky. A dle jejích dat právě placení za parkování patří k hlavním funkcionalitám, které uživatelé používají. Jen v letošním roce si uživatelé ve více než čtvrt milionu případů vyhledali ideální trasu v aplikaci Citymove a přes aplikaci také proběhlo téměř 800 tisíc plateb za parkování.

Díky jednoduchému systému placení za parkovné, které umožňuje aplikace Citymove i jiné podobné platformy, si řidiči postupně zvykají, že nemusí hledat automaty a vše vyřeší na pár kliků. Že je přesun k digitálnímu placení dlouhodobým trendem, dosvědčují data TSK, podle kterých v letošních letních měsících prostřednictvím parkovacích automatů proběhlo méně než 40 % plateb, zatímco na konci roku 2019, kdy byla aplikace Citymove spuštěna, to bylo téměř 70 % všech plateb.

Menší vytížení parkovacích automatů ale neznamená, že z ulic zmizí úplně. Ve stávajících lokalitách se nachází i nadále, případně se přesouvají o kousek jinam, aby na novém místě sloužili lépe svému novému účelu. Magistrát hlavního města Prahy se je totiž rozhodl transformovat na infoboxy.

“Digitalizace plateb je jasný trend a my se snažíme ho maximálně podpořit. Proto jsme se rozhodli dát přednost informování o možnosti platby online v aplikacích na všech našich automatech a infoboxech, před budováním nových automatů,” říká člen představenstva TSK Filip Hájek.

Nejen parkování. ale také sdílená kola či auta

“Nezapomínáme ani na to, že pro různé situace existují i jiné výhodné způsoby dopravy z místa A na místo B než automobil. Proto jsme v aplikaci k BeRideru, MHD a HoppyGo od podzimu připojili i sdílená kola od společností nextbike a Rekola,” doplňuje Tomáš Žídek.

Díky spolupráci s aplikacemi nextbike a Rekola si uživatelé nově mohou snadno najít nejbližší kolo přímo v Citymove. Platformy se tak vhodně doplňují a cestovatel má větší šanci, že se rychle dostane k preferovanému dopravnímu prostředku. Doplňují tak již širokou nabídku možností od autobusů, tramvají a metra až k taxíkům a carsharingovým službám.

Každá přidaná funkcionalita přibližuje tým Citymove k dosažení jeho vize o maximálním usnadnění cestování po Praze. Ať už se člověk potřebuje co nejrychleji dostat do práce, na schůzku, pro dítě do školy, na nákup či za kulturou nebo sportem.

To by nebylo možné bez dlouhodobé spolupráce s důležitými partnery, mezi něž patří platformy HoppyGo, Uniqway a BeRider, taktéž ze Škoda Auto DigiLab, pro půjčování sdílených automobilů a elektrických skútrů. Ve spolupráci s firmou PRE jsou v interaktivní mapě zaneseny nabíjecí stanice pro elektromobily. Dlouhodobým partnerem je také Dopravní podnik hl.m. Prahy, díky němuž je mimo jiné možné sledovat v reálném čase aktuální polohu vozidel veřejné dopravy přímo na mapě, přesný odpočet do odjezdu dalšího metra, nebo se ihned dozvědět o mimořádnostech v dopravě.

You may also like...