Zablokovaná páteř neboli houser alespoň jednou potrápí až 90 % populace

Do ordinace neurologů většinou přivádí pacienty bolest. Dlouhodobá tupá, ale unavující, někdy velmi intenzivní akutní. Vychází z nejrůznějších míst v těle a má různou míru intenzity. Ale je stále tady.

Mezi velmi časté důvody, proč se pacienti obracejí právě na ordinace neurologů je bolest zad, respektive páteře. Podobné zkušenosti mají i lékaři z neurologie v Praze. Při komplexní diagnosticko-léčebné péči o své klienty spolupracují s dalšími odbornostmi, především s lékaři z oboru radiodiagnostiky, rehabilitace, ortopedie a psychiatrie. Jedině komplexním přístupem k obtížím pacientů je možné je systematicky bolesti zbavovat, zlepšovat hybnost páteře a tím zlepšovat jejich fyzickou i psychickou kondici. Po vstupním diagnostickém rozhovoru (o stylu života, předchozích úrazech, operacích), vyšetření nejen pohmatem, ale i moderními zobrazovacími technikami (CT, magnetická rezonance, rentgen a další) se stanoví základní diagnostika a postup léčby.

Úrazy, ale i nemoc z nachlazení

Bolesti zad, které trápí značnou část dospělé populace mohou být náhle akutně vzniklé, ale i chronické stavy či bolesti po operacích a úrazech. Náhlé bolesti zad jsou velmi často spojené s nachlazením a nevhodnými pohyby či jejich jednostranným zatížením. Takový stav prožije 60–90 % populace i několikrát za život. Blokádě bederní páteře se lidově říká houser. Jejím hlavním příznakem je silná ostrá bolest v bederní nebo křížové oblasti. Ochromující bolest významně omezuje jakýkoli pohyb. Nemocný drží záda ve strnulé pozici – nejčastěji v mírném předklonu, případně v předklonu kombinovaném s úklonem trupu na jednu stranu. Kýchnutí či kašel provází prudká bolest typická pro poškození meziobratlové ploténky. Lékař nasadí analgetika na bolest nebo pro uvolnění svalového napětí myorelaxancia v podobě mastí, gelů, tablet nebo roztoků pro injekční aplikaci či infuzi. Tento způsob léčby poskytne rychlou úlevu. Další velkou skupinou nemocí zad a páteře jsou degenerativní choroby, které se rozvíjejí postupně v průběhu let jako následek špatného držení těla, jednostranné zátěže, nedostatku pohybu… Postupně se objevuje blokáda na jednom či několika místech zad (páteře), dochází k zúžení páteřního kanálu, onemocnění meziobratlových plotének, artróza meziobratlových kloubů. To vše vede k omezení pohyblivosti a trvalým bolestem.

Účinná léčba musí být komplexní

Lékaři určí dle typu a stupně poškození jasnou pohybovou rehabilitační aktivitu, upraví pohybové stereotypy a nedílnou součástí jsou medikamenty tlumící bolest. V případě velmi závažného problému vás může čekat i operace. Dodržujte rady a pokyny lékařů, jedině trpělivostí a důslednou léčbou problém napravíte. Volný pohyb bez omezení a bolesti za to stojí!

You may also like...