Zájem o pozemky nepolevil. Developery vystřídali investoři do solární energie

Dvě odlišné podoby nabídl trh s rozvojovými pozemky v roce 2022. Zatímco v první polovině tlačil soustavný zájem developerů ceny vzhůru, druhá půlka znamenala ze strany tradičních kupujících citelné oslabení poptávky. Pozemky se však prodávaly stále – jen developery vystřídali investoři do obnovitelných zdrojů energie, kterým velmi nahrává nová liberálnější legislativa. „Trh se v prvních letošních týdnech ze strany developerů i koncových uživatelů částečně oživil. Pouze jsou požadovány vysoké nároky na slevy v průměru 30 % oproti cenám z poloviny loňského roku,“ shrnuje celoroční výsledky Michal Diviš z investičního oddělení realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY. Ta vloni zprostředkovala transakce v objemu přes 500 000 m2 rozvojových pozemků a potvrdila tak svou pozici lídra v tomto investičním sub-segmentu. 

Změny na trhu rozvojových pozemků registrovala 108 AGENCY od loňského června, kdy Česká národní banka zdvihla dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu na 7,00 %. Vzhledem k množství akvizic pozemků realizovaných tzv. na páku s využitím externího kapitálu začali developeři z rozjednaných nákupů vystupovat nebo je odkládat. Nárůst úrokové sazby způsobil, že řadě z nich přestaly vycházet ekonomické plány.

Zvýšená obezřetnost kupujících se dotkla hlavně parcel pro retailovou a rezidenční výstavbu, na podzim také pro průmyslové nemovitosti. Překvapivě však v tomto období bylo zobchodováno několik pozemků pro budoucí kancelářskou výstavbu.

Z údajů 108 AGENCY vyvstává, že i přes pokles objemu uzavřených transakcí se vedle investorů do solárních elektráren objevila další “staronová” skupina zájemců – koncoví vlastníci, respektive uživatelé. Ti využili cenové korekce k nákupu parcel pro výstavbu vlastních nemovitostí, obvykle skladů nebo obchodních prostor. Zpravidla šlo o společnosti, které nepocítily pokles odbytu, jako například distributor asijských potravin Shinfood. Také u této kategorie ale byla, a nadále je, zjevná opatrnost: obava z potřeby bankovního financování zatíženého vysokými úroky se promítá do snahy snižovat cenu pozemkových nemovitostí.

Přeskupení na straně kupujících se projevilo také ve velikosti nakupovaných parcel. Zatímco developeři mířili na plochy od 5 do zhruba 30 hektarů, koncoví uživatelé nejčastěji hledají parcely s výměrou od 5.000 m2 do 3 hektarů. Podmínky i ceny se však citelně liší dle lokality. Do prémiové skupiny nadále patří Praha, Brno, Plzeň a z určitého pohledu i Ostrava. Nově přibyly také severní Čechy, Liberec nebo České Budějovice.

Mimo veškeré trendy stojí investoři do obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaiky. Ti jsou připraveni koupit pozemky o jakékoliv velikosti a prakticky kdekoliv, kde je dostatečně kapacitní přenosová soustava navíc s předschválenými úvěry nebo rovnou vlastním kapitálem. Důvody spočívají mimo jiné ve značné státní podpoře způsobené energetickou krizí a závazky EU ke zvyšování podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Očekává se tedy zvýšená poptávka po zelené energii nahrazující částečně fosilní paliva,“ objasňuje Diviš. S tím, že právě „solární“ transakce v letošním roce zastíní poptávku developerů a budou trhu dominovat. V případě developerů očekává 108 AGENCY návrat ke standardní akviziční strategii až na jaře příštího roku. Samozřejmě za předpokladu, že se neobjeví nečekané turbulence nebo jiné komplikace v ekonomice.

Výběr významných pozemkových transakcí realizovaných v r. 2022

Lokalita

Výměra (m2)

Kupující

Prodávající

Pozemky Radlice

Pozemky pro výstavbu 150 byt. jednotek

Crestyl

Red Group

Shinfood land for development

17 000

Shinfood

Nezveřejněno

CPI Klíčov

66 785

Microsoft

CPI

Hrušky D2 Logistics Park

170 000

Europa Capital

Whitestar Real Estate

Hitachi Astemo Žatec

120 000

CTP Invest

Hitachi Astemo

Blučina

185 000

CTP Invest

Ravantino

 

 

You may also like...