Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin po Vonné stezce v trojské botanické zahradě

Trojská botanická zahrada láká k odpočinku a relaxaci. Objevovat ji můžete nejen svým zrakem, ale i dalšími smysly. Od roku 2016 v areálu zahrady postupně vzniká unikátní vzdělávací projekt Vonná stezka, který svět rostlin představuje poněkud netradičně –  pomocí vůní. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s exotickým kořením, tradičními svatojánskými bylinami, omamně vonícími růžemi, ale i aromaty ukrytými ve víně. Z návštěvy zahrady si můžete odnést voňavou vzpomínku v podobě unikátního parfému Fata Morgana No. 1, který je v prodeji v informačních stáncích.  

Nejen milovníky krásných vůní provede areálem Botanické zahrady hl. m. Prahy Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který vznikl díky spolupráci s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. „Jedním z hlavních poslání naší zahrady je vzdělávání zábavným nebo netradičním způsobem. Vonná stezka postupně propojuje celý areál prostřednictvím vonných stanovišť, na nichž se návštěvníci zážitkovou formou seznámí s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi. Nyní je možné prohlédnout si první čtyři zastavení, v dalších letech přibudou ještě tři,“ zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Za exotickými vůněmi se vydejte do skleníku Fata Morgana

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod unikátního parfému, který vznikl přímo zde, v pokladnici rostlinných druhů, jejich rozmanitých tvarů, barev a samozřejmě i vůní. „Parfém nazvaný příznačné Fata Morgana No. 1 byl vytvořen ze silic z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Vzácné silice jsme přivezli ze zahraniční expedice na Madagaskar,“ říká Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin.

K devíti vybraným složkám parfému si přivoníte na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku. Uvidíte také speciální kotel, v němž olejová směs zrála a část parfému je tu uložena dodnes. Výsledná vonná kompozice pojmenovaná Fata Morgana No. 1 se stane originálním vonným suvenýrem i milou pozorností pro vaše blízké. Limitovanou edici 950 flakonků tohoto unikátního tělového parfému zakoupíte v infostáncích zahrady za 499 Kč (objem balení 5 ml).

Vydejte se za romantickou vůní růží

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. A právě jim je věnováno druhé zastavení unikátní Vonné stezky v Rozáriu. Seznámí vás s tajemstvím těchto královen květin a díky vonné skulptuře ve tvaru stylizovaného růžového keře poznáte širokou škálu růžových aromat. V jednotlivých květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin, jež svou vůní růže připomínají. Autorem skulptury je měditepec a grafik Vojtěch Jirásko. Rozárium najdete v severní části botanické zahrady nedaleko expozice kosatců a denivek. Přičichnout si můžete i ke skutečným květům a nechat se okouzlit vůní růží pěstovaných ve zdejším Rozáriu.

Tajemné svatojánské tradice

Pokud milujete vůni letních bylin a rádi byste odhalili tajemství pohanských tradic našich předků, pak nesmíte vynechat třetí zastavení Vonné stezky. Najdete jej v expozici Stráň a jeho součástí je i umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce a sloužící k vykuřování vonnými rostlinami. „Lidé v minulosti sbírali v předvečer svátku Jana Křtitele léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. Věřili totiž, že byliny utržené v době letního slunovratu mají zvláštní moc. Ačkoliv se řídili pouze svou intuicí, sbírali je právě v době, kdy mají nejvyšší obsah účinných látek,“ uvádí Klára Lorencová.

Za vůněmi vína na vinici sv. Kláry

Už nyní máte možnost otestovat svou schopnost rozeznávat aromata ukrytá ve víně nebo zdokonalit si čichové schopnosti důležité při degustaci, a to přímo na vinici sv. Kláry díky bance vůní, kterou nově doplnilo 20 vonných soudků. Strom i soudky ukrývají vonné složky vinného buketu.

V plánu jsou další tři zastavení

Ke stávajícím zastavením přibudou například i ta spjatá s biblickými rostlinami nebo vůní lesa. Vonné zastavení v lesní expozici představí vůně pryskyřic, květů stromů a bylin a dokonce i lišejník. Návštěvníci se na toto a další zastavení mohou těšit v následujících letech.

You may also like...