Zelený hackathon vyhrály inteligentní údržbářské drony

V sobotu 21. května se v Praze uskutečnilo finále hackathonu GreenHack, největší udržitelné inovační akce v Evropě. Celkem 136 hackerů ze 14 zemí se 24 hodin věnovalo řešení aktuálních výzev spojených s energetickou krizí, udržitelným rozvojem, recyklací, chováním spotřebitelů i globálních firem. Vítězem soutěže se stal projekt PylonGuard s řešením automatické detekce stožárů vysokého napětí za využití dronů s umělou inteligencí.

Evropský inovační maraton se konal 20. – 21. května v prostorách pražských kancelářích Edwards Lifesciences v komplexu Praga Studios, který drží certifikáty udržitelnosti a dopadu na zdraví LEED Platinum a WELL.

Akce se zúčastnilo 136 inovátorů z Česka a dalších 13 zemí. Účastníci měli k dispozici 24 hodin na návrh řešení jedné z 9 výzev, týkajících se celosvětových problémů jako je současná energetická krize, chování spotřebitelů či recyklace.

Kompletní seznam výzev je k dispozici na www.greenhack.eu. Vítězné týmy si rozdělily 125 000 Kč a 14 partnerských cen.

Vítězným řešením se stala aplikace PylonGuard týmu GreenSentics, která dokáže automaticky  detekovat stožáry vysokého napětí s využitím umělé inteligence. Pomocí dronu a  neuronové sítě aplikace přesně určí typ stožáru. Ambicí týmu je rozšířit funkčnost řešení, aby dokázalo detekovat jednotlivé díly a součástky s automatickou kontrolou jejich kvality.

“Hackathon jsme si moc užili. Máme radost, že jsme na něm našli takové výzvy, ve kterých jsme využili naše zkušenosti. Těšíme se, že  řešení  dále dopracujeme s ČEPS a vyzkoušíme je v reálném životě,” říká Václav Maixner z vítězného týmu GreenSentic.

Akce se konala za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, nizozemského velvyslance v ČR Daana F. Huisinga, europoslance Mikuláše Peksy, prof. Vladimíra Kočího z VŠCHT v Praze, Jana Mareše z Ministerstva životního prostředí ČR a dalších významných hostů.

„Udržitelnosti celého nápojového odvětví chceme dosáhnout co nejdříve, ať již využíváním nových technologií nebo v intencích cirkulární ekonomiky. Věříme, že nám k tomu mohou pomoci i inovace vzešlé z této unikátní akce. Oceňujeme inovativní řešení výzev i nadšení mladých „hackerů“. Nejméně na dvou projektech bychom s řešiteli rádi dále spolupracovali,“ říká Klára Hálová, manažerka kategorie vody z Mattoni 1873. 

“GreenHack opět přitáhl mladý technický talent do Prahy, kde jsme měli po delší době možnost se potkat osobně. Proč jen na 24 hodin? Praxe ukazuje, že nové nápady vznikají lépe v malých týmech, pod stresem a se silnou motivací. To vše splňují náročné podmínky hackathonu. Vítězné nápady ukazují, že inteligence umělá nám pomůže chovat se zodpovědněji jen v kombinaci s inteligencí přirozenou, lidskou,” hodnotí akci její organizátor, městský hacker Tomáš Studeník. 

Porota ocenila tyto týmy:

  1. místo: GreenSentic
  2. místo: Unicorn hackers
  3. místo: No fluffy backup
  • Cena Mattoni 1873: AV Activities, No fluffy backup, GreenSentics
  • Cena T-Mobile: MIMO, Unicorn Hackers
  • Cena Delloite: Unicorn Hackers
  • Cena Cyrkl: Cyrkus
  • Cena ČEPS: GreenSentics, Green-Team, Senzory do škol
  • Cena CEEHacks: GreenSentics, Unicorn Hackers, No fluffy backup, ProstěTeam

You may also like...