Auta zdražují rychleji než vše ostatní. Co to pro nás znamená?

Pandemie koronaviru a zuřící válka na Ukrajině zasadily naší ekonomice velkou ránu, ze které se jen tak nevzpamatuje. To je možné sledovat i na vývoji cen zboží a služeb, které jsou každým týdnem vyšší a vyšší. Největší nárůst překvapivě zaznamenal automobilový průmysl, což vedlo k rekordnímu zvýšení cen nejen u nových, ale i ojetých vozů.

Pojišťovny nemají dostatek prostředků na opravy škod

Již od minulého roku směřuje křivka inflace strmě vzhůru a prozatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo v blízké době změnit. Naopak už teď míra inflace postupně přerůstá odhady České národní banky a pomalu se přibližuje hranici 15 %. Bylo tedy zjevné, že dříve či později budeme tento růst pozorovat i u cen zboží a některých služeb.

Nejrychleji na nepříznivé podmínky na trhu reagovaly ceny automobilů, které ovlivnila jak pandemie koronaviru, tak i současná válka na Ukrajině. V průměru automobily zdražily o 37 tisíc, a to za pouhý půlrok. V souvislosti s tím rostly i ceny náhradních dílů a dalších součástek, což má samozřejmě vliv i na náklady za opravy.

Právě to je jedním z argumentů tuzemských pojišťoven, které již pár měsíců varují své klienty před zdražením povinného ručení. Rostoucí náklady jsou pro ně totiž příliš vysoké a většina sjednaných pojistek je není schopna pokrýt. Poptávka po levném a kvalitním povinném ručení tak každým dnem roste.

Finanční poradci radí vybírat pojištění opravdu pečlivě a nespoléhat se pouze na nabídky předních pojišťoven. Mladší společnosti totiž často dokážou nabídnout mnohem atraktivnější možnosti. V souvislostí s tím se vyplatí použít kalkulačku povinného ručení, která za vás porovná dostupné nabídky a najde pro vás tu nejvýhodnější variantu.

Povinné ručení může zdražit až o 7 %

Inflace by měla začít podle většiny předpokladů klesat až koncem letošního roku – reálně se můžeme dočkat nižších cen zboží a služeb až začátkem roku 2024. Do té doby budou muset pojišťovny vyřešit, jak dočasně pokryjí zvýšené náklady na opravu vzniklých škod na pojištěných vozidlech.

S vysokou pravděpodobností tedy budou muset chtě nechtě přistoupit k navýšení cen povinného ručení. Konkrétně by se mohlo jednat o 5 až 7 %, přičemž se tento údaj může měnit v závislosti na vývoji inflace a faktorů, které ji ovlivňují.

Nutné je však podotknout, že cena povinného ručení je individuální a liší se podle klienta, který si ho sjednal. Velká část pojišťoven dělí povinné ručení podle SPZ neboli podle kraje, ve kterém žijete. Výše pojistného tak může být nižší, nebo naopak vyšší až o několik stovek korun.

You may also like...