Zemlinského kvarteto uzavře letošní sérii 4plus a zahraje s violistou Radimem Sedmidubským

Koncertní série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto v Městské knihovně, vyvrcholí ve středu 14. prosince, kdy hudebníci uvedou závěrečný koncert. V pátém a pro letošní rok posledním večeru se Zemlinskými vystoupí violista Radim Sedmidubský.

„V tomto krásném předvánočním termínu zazní hned dva violové kvintety – nepříliš hraný, ale nádherný kvintet Ludwiga van Beethovena op. 29, a fragment violového kvintetu Alexandera Zemlinského,” říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž je hlavním organizátorem série. „K provedení těchto kvintetů jsme přizvali vynikajícího českého violistu, zakladatele Škampova kvarteta a profesora Pražské konzervatoře Radima Sedmidubského.”

Beethovenův kvintet C dur není zase tak známým komorním dílem jinak velmi populárního skladatele, ale posluchače nadchne svou jednoduchostí a lehkostí, která se prolíná všemi větami a která činí z této skladby radostný a optimistický kus. Naopak dvě dochované věty z romanticky laděného violového kvintetu A. Zemlinského zahajuje téma spíše pošmourné a zamyšlené – ovšem ve druhé větě se charakter zcela změní, uslyšíme zde mnoho rychlých not a veselých motivů.

„Tento koncert a celý letošní ročník série 4plus pak uzavře Zemlinského první smyčcový kvartet, čtyřvěté romantické dílo, které svou kvalitou snad předčí i kvartety jednoho ze Zemlinského učitelů – Johannesa Brahmse. Tím dokončíme myšlenku, která tento ročník provázela – provést autorovy kompletní smyčcové kvartety,” vysvětluje Holman. „Na koncertě též představíme program dalšího ročníku 4plus 2023, a po koncertě zveme všechny posluchače na předvánoční sklenku vína a něco malého k zakousnutí.”

Program koncertu:

  • Ludwig van Beethoven: Kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello C dur op.29
  • Alexander Zemlinsky: Kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello d moll
  • Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č.1 A dur op.4

Účinkují: Zemlinského kvarteto a host Radim Sedmidubský – viola

Vstupenky lze zakoupit osobně na pokladně Městské knihovny, online na webu Městské knihovny www.mlp.cz nebo na platformě GoOut.

You may also like...