Zemlinští uvedou kompletní smyčcové kvartety Alexandera Zemlinského

Zemlinského kvarteto uvádí – již tradičně ve Velkém sále Městské knihovny Praha – pátý ročník série večerů komorní hudby 4plus. Na letošek je naplánováno celkem pět koncertů, jejichž tématem je Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel, jehož jméno nosí soubor v názvu. První koncert se uskuteční ve středu 2. března v 19:30 hodin. Hostem tohoto březnového koncertu bude violoncellista Lukáš Pospíšil.

Motivací pro tvorbu programu letošního ročníku série 4plus bylo 80. výročí úmrtí skladatele Alexandera Zemlinského. Tento rakouský skladatel narozený ve Vídni výrazným způsobem ovlivnil pražský kulturní život. Během svého pražského pobytu (1911-1927) působil jako ředitel a dirigent Německého divadla v Praze, díky němu se v hudebním světě zklidnila všeobecně napjatá situace mezi Čechy a Němci a díky němu se též do Prahy dostala mnohá nově vznikající světová díla (Mahler, Wagner, Schönberg aj.).
V koncertní sérii 4plus 2022 uvede Zemlinského kvarteto především kompletní smyčcové kvartety A. Zemlinského.

Zemlinsky Quartett

Těchto pět komorních děl bude obsaženo po jednom v každém z pěti koncertů této série. Program pak bude doplněn tvorbou vídeňských skladatelů, a to z období první i druhé vídeňské školy (Haydn, Mozart, Webern), ale i dalších autorů spjatých s Vídní (Rejcha, Schubert, Brahms). V těchto dílech doplní Zemlinského kvarteto zajímaví hosté z Čech i ze zahraničí, za všechny jmenujme švýcarského flétnistu a dirigenta Kaspara Zehndera nebo dlouholetého violistu Škampova kvarteta Radima Sedmidubského.
Koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí, jsme založili v roce 2018,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž sérii organizuje.  „Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla naše touha uspořádat si svou vlastní řadu koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat, a na které by též mohl představit zajímavé hosty, s nimiž se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich došla naplnění vloni, kdy jsme uvedli kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka jako teprve čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého a závažného projektu.

„V dalších letech budeme v pořádání série pokračovat, jelikož považujeme tuto myšlenku za úspěšnou a přínosnou, a to jak pro samotné kvarteto, tak pro pražské posluchače, kteří díky ní mohli slyšet mnohé vynikající české i zahraniční umělce v tradičních i neobvyklých skladbách,“ doplňuje Holman.

Program koncertu 3. března 2022:
• Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet C dur K. 465 Disonantní
• Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet e moll
• Franz Schubert: Smyčcový kvintet C dur op. 163
Hrají: Zemlinskeho kvarteto
Host: Lukáš Pospíšil – violoncello

Vstupenky je možné zakoupit osobně na pokladně Městské knihovny, online na webu Městské knihovny (www.mlp.cz) nebo v předprodejní síti GoOut zde: goout.net/en/alexander-zemlinsky.