Zemřela legendární atletka Dana Zátopková

Dnes v ranních hodinách zemřela Dana Zátopková, legendární oštěpařka, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952.  Manžela Emila Zátopka přežila skoro o 20 let. Oba se narodili 19. září 1922. 

Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodila stejně jako její budoucí manžel Emil 19. září 1922 a byla nejstarší českou olympioničkou. Na Hrách jako oštěpařka startovala poprvé v roce 1948 v Londýně, celkem zapsala čtyři olympijské účasti a vybojovala dvě medaile. V Helsinkách 1952 zlato, v Římě 1960 stříbro.

S Emilem Zátopkem tvořili jeden z nejznámějších sportovních párů světa. Poznali se na atletických závodech a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Vzali se v říjnu roku 1948.

O čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách získali oba olympijské zlato. Emil dokonce tři ve vytrvalostních bězích, Dana přidala nejcennější medaili v oštěpu. Manžele rozdělila až Emilova smrt v roce 2000.

S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám,“ říkala před lety Dana Zátopková.

Zdroj: Český olympijský výbor

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...