Změny v přerozdělování daňových výnosů ohrozí obecní projekty

Momentálně projednávaný vládní konsolidační balíček vzbuzuje obavy v mnoha obcích v České republice. Ministerstvo financí ČR totiž navrhuje snížit příjmy obcím a městům hned z výnosu daně, která je v současnosti klíčovým zdrojem financování rozvoje obcí, základního školství a dalších důležitých oblastí pro venkovský život a menší města. Obce podle plánu vlády přijdou úplně o příjmy z daně z online hazardních her, což může znamenat ztrátu částek v řádu vyšších milionů korun ročně.

Daně z hazardu vytváří místa na přeplněných školách

Mnohé menší obce na výnosy z daně z hazardních her v mnohém spoléhají. Představitelé západočeského Aše už potvrdili, že pokud budou nová pravidla schválena, bude to znamenat nutnost překopat celý letošní městský rozpočet. Potenciálním problémům spojeným s novými pravidly přerozdělování daní z hazardních her se ale nevyhnou ani municipality z lokalit, kterou jsou na tom daleko lépe než nejzazší výběžek Karlovarského kraje. Například městská část Praha 14 před nedávnem zahájila projekt výstavby nových školních tříd v ZŠ Chvaletická na Lehovci – což by nebylo možné bez peněz vybraných loni na odvodech z loterií a hazardních her. Představitelé městské části úspěšně apelovali na pražskou Radu, aby jim povolila využít zhruba 15 milionů korun jinak než na sport, jak bylo původně uvedeno v rozpočtu. Díky těmto prostředkům se povede vytvořit 55 až 60 nových míst v základní škole, kde při posledním zápisu museli vybírat přijaté žáky losem.

Praha 14 ale rozhodně není jedinou městskou částí, kterou podobné starosti sužují. Nedostatek míst v základních školách je celopražský fenomén, který trápí místní starosty čím dál více. „Současnou kapacitu základní školy zvládáme držet jen díky zrušení všech odborných učeben a prostor pro družinu. Učíme i v bývalé posilovně a sauně. Dělené hodiny jsou v jurtě,“ popisuje realitu Antonín Klecanda (STAN), pražský radní pro školství a starosta Kolovrat, kde je momentálně plánována výstavba nové základní školy. Realizaci projektu za 450 milionů ale momentálně brání právě fakt, že na něj radnice nemá dostatek peněz. Alespoň část by mohla být po vzoru Prahy 14 saturována z přerozdělení částí z výnosů daní z loterií a her. Moc času ale starostům nezbývá – důvodem je pražská regulační vyhláška zavádějící nulovou toleranci hazardních her, která Prahu do budoucna odstřihne od miliardových částek vybraných na dani od provozovatelů kasin a heren.

Na konsolidačním balíčku vydělají nelegální herny

Nekoncepční přístup Ministerstva financí ČR ke zdanění hazardu zkritizoval ve svém prohlášení i Institut pro regulaci hazardních her (IPRH), který se dlouhodobě snaží o konstruktivní debatu o regulaci mezi představiteli obcí, veřejností a herního průmyslu. Zvýšení daňové zátěže navíc pocítí jak provozovatelé, tak výherci. IPRH považuje za jeden z nejnebezpečnějších kroků právě razantní snížení limitu pro zdanění výher. Ten by měl být nově nastaven na 50 tisíc korun v ročním úhrnu. Daň pro provozovatele se zvedne ze současných 24 na 30 %. To je podstatně nad limitem, který odborníci z IPRH považují za optimální a upozorňují na možné nezamýšlené negativní dopady.

Odborníci z IPRH upozorňují, že již v roce 2019 varovali, že tímto krokem (pozn.: snížením limitu pro zdanění výher) vzrostou náklady na potírání nelegálního hazardu. Stát tímto krokem v podstatě vhání hráče do náruče nelegálních provozovatelů. Žádný z nich totiž nebude chtít hrát s provozovateli, u kterých mu v případě výhry stát sebere 15 nebo 23 %.  IPRH připomíná, že stát by měl počítat i s dalšími průvodními náklady, souvisejícími zejména se systémem, administrativou a monitoringem všech vkladů i výher jednak podle hráčů, jednak podle provozovatelů.

IPRH proto považuje za smysluplnější, aby se stát zaměřil na potírání nelegálního hazardu, který momentálně v ČR představuje 30 % reálného trhu. Řečí daní jde o cca 2 miliardy korun ročně, které končí v černé zóně – která kvůli nesystémovým daňovým změnám bude pravděpodobně nadále bobtnat.

You may also like...