1100 letounů si spletlo adresu aneb netopýři v bytě

Zoufalé telefonáty, slzy, vztek – takto popisují někteří pracovníci záchranných stanic rutinu posledních týdnů, kdy jim volají z různých míst lidé, kterým se do bytů nastěhovali netopýři. Města jako je Brno, Liberec, Jablonce nad Nisou či Plzeň jsou totiž každoročně intenzivně vystavována přeletům netopýrů na zimoviště. Také mladí jedinci, kteří teprve sbírají zkušenosti, velmi často zabloudí do otevřených oken bytů a nemohou najít cestu ven. Stanice už takto zasahovaly u více než 1100 zbloudilých letounů.

Přibližně od půlky srpna řeší stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech. Netopýři se totiž stěhují na svá zimoviště. Ta jsou ve vhodných dutinách. Občas za ně bohužel netopýři považují i vnitřky lidských obydlí. Pracovníci záchranných stanic nyní často vyjíždí k případům, kdy lidé po návratu z dovolené či příjezdu na chalupu našli obydlí v zoufalém stavu. Pootevřeným oknem či jen mikroventilací občas do bytu zalétnou desítky i stovky netopýrů najednou. Cestu ven už bez pomoci nenajdou. Jejich osud pak záleží na tom, jak rychle je lidé naleznou. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v místnosti se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů.

Pokud netopýr zalétl do budovy, není-li viditelně zraněný, umožněte mu za soumraku vylétnout ven – otevřete dveře či okna dokořán a zhasněte. Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit či posadit na nejbližší strom. Pokud neodletí, volejte záchrannou stanici.

Ukázkový případ zveřejnila na svých facebookových stránkách Městská policie Brno: „Sedmdesát netopýrů měla v pokoji žena z brněnské Lesné. Malí savci se pověsili na záclony, vměstnali se za obraz, deset se jich skrylo do vázy a několik jich dřímalo ve sklenici na víno. Jednoho po druhém je vypustil z okna strážník odchytové služby městské policie. Do bytu se dostali otevřenou ventilačkou.“

V řadě měst se takové případy v této době často opakují stále dokola. Pak už stojí za to zvážit, zda si nepořídit do oken třeba sítě proti hmyzu a pokud má být místnost opuštěna po delší dobu, tak jí zvenku úplně uzavřít.

Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy a tak je nutné s nimi zacházet v mezích zákona. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na odborníky – pracovníky záchranných stanic či členy České společnosti na ochranu netopýrů. Při manipulaci s nimi dbejte své osobní bezpečnosti a používejte ochranné rukavice. Zároveň však buďte opatrní, abyste křehkému netopýrovi neublížili.

Pokud vám není lhostejný osud netopýrů v nouzi či dalších volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi, nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

You may also like...