22. ročník soutěže talentovaných dětí Zlatý oříšek 2020 zná své vítěze

Soutěž Zlatý oříšek již od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje ty nejtalentovanější, nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celé České republiky napříč obory. Každoročně pak Zlatý oříšek představuje výběr jednadvaceti nominovaných dětí a dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá vždy na Nový rok. I letos si tak hned 1. ledna 2021 převzalo 7 dětí/souborů prestižní cenu Zlatý oříšek 2020, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

22. ročník soutěže byl stejně jako mnoho dalších soutěží pro děti poznamenaný celosvětovou pandemií Covid-19. Kromě předkola soutěže ve Zlínském kraji se nepodařilo zrealizovat krajská předkola v dalších krajích a stejně tak do poslední chvíle nebylo jasné, zdali vzhledem k rozsahu soutěže a počtu soutěžících, bude vůbec možné realizovat Zlatý oříšek ve standardním formátu včetně jeho celostátního televizního finále. Nakonec jsme ve spolupráci s Českou televizi vymysleli způsob, jak celou soutěž a především její televizní finále modifikovat, a přitom vyhovět přísným bezpečnostním opatřením.

Nejprve jsme tedy společně s našimi odbornými poradci vybrali z došlých 150 přihlášek 21 nominovaných dětí a dětských kolektivů a za přísných bezpečnostních opatřeních rodiny těchto dětí navštívili. Jednak abychom ověřili veškeré jejich dosažené výsledky a také s nimi natočili video medailonek, dle kterého výběrová komise vzdáleně rozhodla o 7 vítězích.

Zlatý oříšek však není jen hlavní soutěž, ale komplexní systém podpory šikovných dětí ČR, který již 8 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek. I díky jeho činnosti se podařilo v roce 2020 podpořit některé děti, které soutěží v minulosti prošly různými formami podpory a pomoci. 

Hlavní organizátor Zlatého oříšku Mgr. Jiří Kotmel o projektu říká: „Jsme absolutně přesvědčení o tom, že pro budoucnost naší společnosti je podpora dětí, které v sobě mají chuť, nadání a zároveň schopnost na něčem intenzivně pracovat, absolutně zásadní. Pro takové děti a dětské kolektivy jsme i přes veškeré obtíže tohoto roku přinesli další, již 22. ročník Zlatého oříšku, ocenili jejich snahu, úsilí a podpořili je“

Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného nebo společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti a kolektivy úspěšné v nejrůznějších oborech.

Půvab Zlatého oříšku je tedy v rozmanitosti oborů. Je ale samozřejmě velmi těžké porovnat výkony z různých oblastí a vodítkem pro výběrovou komisi jsou tak prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy. Ze všech soutěžících vybere odborná komise 21 nominovaných. Komisi tvoří fundovaní odborníci z jednotlivých oborů, kteří posuzují soutěžící na základě zaslaných výsledků, úspěchů a krátkého videoklipu. Ten zachycuje jednotlivce nebo skupinu „v akci“ a stává se pak rovněž důležitým podkladem pro výběr sedmi vítězů.

Zvítězit ve Zlatém oříšku je jednak morálním oceněním, ale znamená i hmotnou podporu.  Děti a kolektivy, které zvítězí, získají v rámci novoročního televizního finále sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku a také šek na 20 000 Kč. Navíc mají možnost ukázat ostatním, co umějí, a zviditelnit se v médiích. Po takovém úspěchu většinou dostávají i více nabídek a příležitostí. I letos se hned po televizním finále začali ozývat lidé s různými možnostmi spolupráce a podpory.

Zlatý oříšek 2020 – Vítězové

  1. Klub mladých debrujárů při Gymnáziu Stříbro, Ø 13 let, Stříbro – Plzeňský kraj

Tým mladých a nadšených vědců, kteří zábavnou, efektní i efektivní formou vysvětlují chemické a fyzikální postupy.

Debrujár znamená zručný, šikovný v oblasti přírodních věd. Celosvětové hnutí Debrujárů vzniklo v roce 1991 v Kanadě. V roce 2003 se ke hnutí připojila i skupina žáků z gymnázia ve Stříbře pod vedením fyzikářky Jitky Soukupové. Od té doby tento tým s velkým úspěchem předvádí své fyzikální, chemické a ekologické pokusy nejen v Čechách, ale jezdí s nimi i po světě. Naposledy debrujáři zazářili na Expo Sciences International 2019 v Abú Dhabí a přivezli si zlatou medaili z výstavy za stánek Experimentuj se slavnými fyziky.

  1. Kollert Richard, 12 let, hra na housle, Praha

Výjimečný houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen.

Richard se narodil v Japonsku, na základní školu dochází v Čechách, hru na nástroj studuje ve Švýcarsku stejně jako jeho starší bratr, také vítěz ZO. Richard hraje na housle od svých 3 let, od 5 let koncertuje. Již v té době si ho jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa i s významnými hudebníky. Obrovský úspěch měl např. loni na Mezinárodní soutěži ruské televize „Russia Kultura“, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem.

  1. Lubbadová Nora, 11 let, hra na klavír, Praha

Výjimečně talentovaná klavíristka, oceněná na mnoha českých i mezinárodních soutěžích, pro kterou je klavír součást života.

Nora hraje na klavír od 4 let.  Do té doby doma klavír ani neměli, zato od té doby, co klavír v bytě stojí, musí Noru od něj odhánět. Cvičí dokonce i na dovolené, kam s sebou Nora vozí rolovací silikonový pás s klaviaturou. Je velmi ambiciózní a i díky tomu byla vybraná jako stipendistka na roční mistrovský kurz k lektoru Kahánkovi. Jejím snem je koncertovat ve velkém, zcela vyprodaném sále. A to se jí již daří, letos online např. při vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro 2020 nebo na mezinárodní online soutěži v Hongkongu – 2020 The Chopin Avenue Piano Competition Online, kde získala nejen 1. cenu ve své kategorii, ale i speciální cenu za interpretaci F. Chopina.

  1. Mach Daniel, 12 let, dálkové plavání, Kolín – Středočeský kraj

Nejúspěšnější dálkový plavec ČR ve své kategorii, kterého ani chlad nezastaví.

Dan se naučil plavat v 6 letech. Plave rychlostní tratě v bazénu, ale zaměřil se hlavně na ty dálkové na volné vodě. Od letošního jara, kdy byl bazén z nařízení vlády zavřený, dostal od rodičů neoprenový oblek a začal trénovat venku už v 8 °C „teplé“ vodě. Díky tomu si neuvěřitelně posílil fyzičku, což se projevilo na letošním úspěchu: získal nejen 1. místo na Letním Mistrovství České republiky žactva v dálkovém plavání na 5 km žáků, ale stal se i celkovým vítězem Českého poháru v dálkovém plavání v kategorie žáci.

  1. Marek Vítězslav, 12 let, motokros, Pardubice – Pardubický kraj

Velmi nadějný sportovec, majitel titulu rytíř motocyklového sportu z roku 2019.

Vítek se narodil do motokrosové rodiny: otec, děda i bratr matky byli motokrosoví závodníci a Vítek na motorce jezdí od 3 let. První závod absolvoval již ve 4 letech a v 9 letech získal bronz na mistrovství Evropy. Rok 2019 byl pro Vítka velmi úspěšný: stal se vítězem světového poháru i Mistrem Evropy ve třídě 65 ccm, Mezinárodním mistrem ČR ve třídě 65 ccm i ve třídě 85 ccm.

Jenže rok 2020 přinesl mnoho zákazů, závody v Čechách i zahraničí musely být zrušené, a tak Vítek každý víkend pilně trénuje jízdu na náročné pískové trati v Čermné a denně pracuje na své tělesné kondici. 

  1. Šrámková Andrea, 14 let, tanec, balet, Hradec Králové – Královehradecký kraj

Mimořádně talentovaná tanečnice a sólistka v klasickém baletu, která trénuje třeba i v obýváku.

Andrea je pohybově velmi nadaná, dařilo se jí i v moderní gymnastice, tancuje všechny druhy tance a má ráda sport v každé formě, ale největších úspěchů dosahuje v baletu. Poslední úspěch před Covidem bylo vítězství v konkurzu na sóla pro balet Louskáček v Divadle na Vinohradech, 2 zlaté medaile na národní kvalifikaci Dance World Cup s pozváním na finále DWC do Itálie, a před tím samé zlaté medaile za sólo balet Kitri, Faraonova dcera nebo sólo moderní tanec v soutěžích Grand Prix Dance Olomouc, Baletní mládí Praha, Ave Bohemia Praha.

  1. VOJA tým: Dvořák Vojtěch/Vávra Jan, Ø 13,5 let, vesmír a kosmonautika, Roudnice nad Labem – Ústecký kraj

Akční tým, který dokonale ovládá práci s moderní technologií a náročné překážky chápe jako výzvu.

Tým vznikl v roce 2020, náhodou, díky Covidu, aby se kluci nenudili, když nemohli do školy. Na poslední chvíli podali přihlášku do soutěže Moon Camp Challenge pořádané Evropskou kanceláří pro vzdělávání o vesmíru – ESERO. Úkolem soutěže bylo navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad základnu na Měsíci, která udrží naživu minimálně 2 astronauty. Jenže soutěž byla jen pro skupiny, proto vznikl VOJA tým. Během měsíce a půl Vojta s Honzou intenzivně pracovali na své základně a vyhráli 1. místo v kategorii do 14 let Explorers v konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa.

Na tomto místě je třeba ocenit, jak velkou pomoc ze strany našich štědrých soukromých dárců, kteří Zlatému oříšku pravidelně přispívají už několik let, tak všech našich partnerů a sponzorů.

Především děkujeme společnosti Veolia Česká republika a.s. a Nadačnímu fondu Veolia za již čtrnáctiletou spolupráci, bez které by projekt nemohl tak dlouho existovat.

Děkujeme také společnostem Knowlimits Group a.s., Fénix Trading spol. s.r.o., ČEPS, a.s, Lacina Foundation, Hodinářství Bechyně s.r.o., Siko a.s., Nadaci Sova, advokátní kanceláři KŠD LEGAL s.r.o. nebo Pavlu Kotasovi, ŽPSV a.s. a zaměstnancům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, s.r.o. za jejich finanční dary.

Děkujeme také společnosti Activa spol. s.r.o., která nám opět pomohla v oblasti kancelářského vybavení.

Letošní ročník podpořila znovu také společnost České dráhy, a.s., která umožnila dětem a jejich rodičům cestovat na akce Zlatého oříšku vlaky zcela zdarma.

Velký dík patří společnosti TOYOTA FINANCIAL SERVICES CZECH, s.r.o., díky které jsme celý rok mohli jezdit hybridní Toyotou.

Zvláštní poděkování patří Ministerstvu kultury a Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy za jejich dlouhodobou podporu projektu.

You may also like...