74. sezóna divadla DISK přinese osm premiér a sametovou Noc divadel

Divadlo DISK fungující v rámci pražské DAMU zahájí svou 74. sezónu uvedením Euripidovy tragédie Orestes v režii Štěpána Pácla. Premiéra je naplánovaná na 13. září. Kromě Oresta čeká diváky ještě dalších sedm premiér, reprízy inscenací z předchozí sezóny nebo tradiční Noc divadel s následnou projekcí nového dokumentu Sametová FAMU. Nadále bude pokračovat spolupráce se studenty FAMU a HAMU. Sezónu dále oživí nový merchandising.

Žánrově pestrá Činohra
Orestes je po Čechovově Višňovém sadu 2. absolventskou inscenací studentů 4. ročníku herectví činoherního divadla. Dalšími premiérami tohoto ročníku bude v listopadu Goldoniho Poprask na laguně a v lednu pak Pinterovy Narozeniny. Režie obou inscenací se ujme student DAMU a jeden z kmenových režisérů ročníku Vojtěch Nejedlý. Tento výběr titulů je podle Milana Schejbala, jednoho z ročníkových vedoucích, zcela záměrný. „Letošní diskovou dramaturgii jsme tentokrát vytvářeli s myšlenkou na budování představy o souborovém divadle a ansámblové souhře”, dodává Schejbal.

Alterna pokračuje v open callu
Zatímco činoherní repertoár je postaven především na žánrové rozmanitosti, je dramaturgie Alterny spíše rozvolněná, a to především v důsledku jiného výběrového systému, tzv. open callu. Jeho základem je již několik sezón výběr projektů inscenačních týmů, které tvoří studenti napříč katedrou. O repertoáru tak rozhoduje odborná komise složená z pedagogů, ale především sami tvůrci.

První premiérou Alterny bude v této sezóně projekt Rockets and Bombs pod vedením studentky 2. magisterského ročníku režie Tinky Avramove. Hlavním tématem i motivem inscenace bude identita, a to nejen samotných účinkujících, ale také diváků. „V každodenním životě neustále střídáme a měníme identitu podle toho, v jaké se zrovna ocitáme situaci. Zkušeně se tak v momentě dokážeme stát někým jiným, ať už vědomě či nevědomě,” vysvětluje Avramova, která se tímto tématem zabývala již v předchozích projektech. Konkrétní situace se režisérka pokusí na jevišti navodit pomocí úkolů, které bude hercům zadávat. Některé z nich budou dopředu známé a budou se vyvíjet s každou reprízou, jiné se herci dozví až na místě. Každé představení tak bude zčásti improvizované a především naprosto unikátní.

Na prosinec je naplánovaná premiéra projektu s pracovním názvem Divadlo Forum, který by měl být inscenovanou diskusí nejen o současném divadle. S koncepcí přišel student 1. magisterského ročníku Štěpán Gajdoš pod vedením Jiřího Havelky. Gajdoš v minulé sezóně režíroval v DISKu inscenaci Moře klidu, která se, stejně jako již zmiňovaný Višňový sad, bude reprízovat v průběhu celé sezóny. Šanci tak budou mít všichni diváci, kteří tyto inscenace ještě neměli možnost vidět.

 

Sametová Noc divadel se přehoupne do neděle
Do organizace Noci divadel se DISK zapojuje každoročně již od samého začátku. Ani letošní osmý ročník nebude výjimkou. K výročí Sametové revoluce se na hlavním sále chystá „koncert svobody” – přehlídka hudebních skupin složených ze zaměstnanců a studentů DAMU. Chybět nebude ani divadelní program v podobě scénického čtení budovatelských dramat. Tento krok byl zvolen záměrně jako demonstrace toho, jak vypadá tvorba, když je spoutaná režimem a zcela podřízena jeho idejím.

Jelikož 17. listopad letos připadá na neděli, rozhodlo se vedení divadla ve spolupráci s FAMU zorganizovat premiérovou projekci nově vznikajícího dokumentu Sametová FAMU. Snímek doktorandů FAMU Ley Petříkové a Jana Rouska je tvořen v koprodukci s ČT a mapuje roli studentů FAMU v událostech listopadu 1989, zejména pak jejich působení ve Studentském vysílání, které se stalo součástí programu Československé televize.

Tento dokument nebude jedinou projekcí filmové a televizní fakulty, kterou DISK v letošní sezóně uvede, z čehož mám velkou radost. Aktuální zahraniční úspěchy studentů FAMU poukazují na to, jak výrazné osobnosti se zde rodí. Je skvělé, že můžeme jejich tvorbu prezentovat i u nás v divadle na pravidelných filmových večerech. Nezapomínáme samozřejmě ani na studenty HAMU, jejichž projekty jako taneční přehlídka Nová generace nebo pantomimická představení jsou již několik let nedílnou součástí našeho repertoáru. Celá letošní sezóna se tak vyznačuje opravdu velkou pestrostí. Rozličné přístupy k tvorbě studentů Činohry a Alterny mají jasné kontury a věřím, že uspokojí diváky všech divadelních preferencí,” shrnuje nabitý program divadla ředitelka Tereza Sochová.

Divadlo s sebou aneb Nová sezóna, nový merch
Pestrá a vyvážená nabídka inscenací i mimorepertoárových akcí není jedinou prioritou DISKu. V divadle je dlouhodobě kladen důraz na rozvoj publika a celkový divácký zážitek. Kromě pravidelného lektorského programu a bulletinu Divadelní Info je pro diváky připravena nová kolekce merchandisingu vyrobeného z propagačních materiálů jednotlivých inscenací. Součástí kolekce jsou ručně vyrobené zápisníky typu reportér z dílny SKOBA vyrobené z plakátů a designové tašky ušité z inscenačních bannerů, jejichž vznik má na starosti firma Mustaches. Drobnými změnami, které se týkají hlavně úpravy stálého i denního menu, projde před začátkem nové sezóny i KAFE DAMU.

You may also like...