AAA AUTO uprostřed koronakrize ve střední Evropě prodalo 70 000 aut

Přestože musela síť AAA AUTO, provozovaná společností AURES Holdings, v loňském roce kvůli vládním opatřením řadu týdnů v různých zemích prodávat auta pouze on-line, dosáhla i tak pátého nejlepšího prodejního výsledku ve své bezmála třicetileté historii. Ze 70 000 prodaných automobilů se tradičně nejvíce prodalo v České republice, následovalo Slovensko, Polsko a Maďarsko. V České republice skupina se 40 000 vozy udržela pozici největšího domácího prodejce automobilů v rámci jednoho podnikatelského subjektu. I přes pandemii skupina loni překonala hranici celkového počtu 2,5 milionu zákazníků, které obsloužila od roku 1992.

„Jsem ráda, že jsme i přes všechny komplikace, spojené s pandemií koronaviru, dosáhli velmi dobrého prodejního výsledku. Největší podíl na něm má nečekaný úspěch on-line prodeje. Na tento typ obchodování jsme se připravovali již několik let a příchod koronaviru tento proces urychlil z měsíců na dny a hodiny. Naše schopnost prodávat vozy bez kamenných poboček se s každým lockdownem zvyšovala a nyní se pohybujeme již kolem padesáti procent běžných čísel. Za to patří dík zejména zákazníkům, kteří se rychle adaptovali a zvykli si na nákup ojetého auta přes počítač a naše Kontaktní centrum. Celý proces by samozřejmě také nemohl fungovat bez obětavých zaměstnanců, kterým bych tímto rovněž chtěla za práci v nejtěžším roce fungování naší skupiny poděkovat,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, která mezinárodní síť autocenter AAA AUTO provozuje. Síť AAA AUTO za uplynulý rok prodala v České republice 40 000 vozů, na Slovensku 14 000, v Polsku 13 500 a v Maďarsku 2 500. „Pokles našich prodejů, způsobený pandemií, je ve skupině zhruba 19 %. To je nižší číslo, než u prodeje nových aut a potvrzuje to úspěšnost naší strategie rychlého přechodu na on-line prodej, a to zejména v období prvního, březnového lockdownu. Nezaspali jsme a pět týdnů bez poboček jsme neskončili s prodejní nulou, ale připsali jsme si na konto několik tisíc nových zákazníků,“ upozornila Topolová. Celkem se loni v síti AAA AUTO v České republice on-line prodalo 5 400 vozů v celkové hodnotě 1,39 miliardy korun a s průměrnou cenou 259 533 Kč. Celková průměrná cena ojetého vozu prodaného v tuzemsku vzrostla na 240 224 Kč oproti 228 521 Kč v roce 2019.

Během letošního roku se bude společnost soustředit na opětovný růst počtu prodaných vozů a expanzi, pokud to pandemická situace v zemích působení dovolí. „Vše nasvědčuje tomu, že se ekonomická situace lidí pravděpodobně zhorší. Ze zkušeností z ekonomické krize před deseti lety víme, že takové podmínky většinou znamenají větší poptávku po ojetých vozech. Proto věřím, že náš cíl vrátit se letos k prodejním objemům z roku 2019 či je dokonce překonat je reálný. Vše bude samozřejmě záležet na tom, zda a jak rychle koronakrize skončí,“ dodala Karolína Topolová. To by znamenalo, že by v letošním roce měla skupina podat zhruba 86 000 vozů. „Chtěla bych zároveň ocenit dosavadní státní pomoc, která nám ve všech zemích působnosti zásadním způsobem umožňuje krizi překonat,“ uzavřela Topolová.

Nejoblíbenějším prodávaným vozem v celé skupině je již dlouhodobě Škoda Octavia. Tahounem je obzvláště v České republice a na Slovensku, kde obsadila s přehledem první místa. V Polsku obsadila třetí pozici, v Maďarsku čtvrtou. Druhé a třetí místo u nás i na Slovensku drží další dva velmi oblíbené modely, kterými jsou Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Naopak v Polsku a Maďarsku je dlouhodobě nejoblíbenější Opel Astra, která je na Slovensku na 9. příčce, v České republice dokonce až na 29. Druhou příčku si pak v těchto zemí drží shodně Ford Focus. 

TOP 10 nejprodávanějších vozů v síti AAA AUTO v roce 2020

Česká republika

Slovensko

Polsko

Maďarsko

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Opel Astra

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Ford Focus

Ford Focus

VW Passat

VW Passat

Škoda Octavia

Suzuki Swift

Škoda Superb

VW Golf

Škoda Fabia

Škoda Octavia

VW Golf

KIA Sportage

VW Passat

VW Passat

Hyundai i30

Škoda Superb

Opel Insignia

Renault Megane

Ford Focus

Kia Ceed

VW Golf

VW Golf

Škoda Rapid

Ford Focus

Opel Corsa

Ford Mondeo

Kia Ceed

Opel Astra

Renault Clio

Opel Corsa

Ford Mondeo

Hyundai i30

Dacia Duster

Suzuki Vitara

V roce 2020 poprvé za 29 let, kdy AAA AUTO působí na trhu, získaly v České republice největší oblibu vozy kombi. Pořídilo si je více než 29% zákazníků, tedy o 5% více než v roce 2019. Jen o sto lidí méně si koupilo hatchback. „Tento trend byl hodně ovlivněn pandemií, kdy si lidé pro svoji větší bezpečnost pořídili vůz, i když doposud žádný nevlastnili, aby se více chránili před virem. Cestování vlastním automobilem je bezpečnější způsob cestování než v městské hromadné dopravě, kde se jednoduše nakazíte. Navíc je automobil významným pomocníkem pro cestování nejen po České republice,“ doplnila Topolová. I přes tento trend nadále v oblibě posilují vozy SUV, které tvořily 20% z celkového objemu prodaných aut. V roce 2019 to bylo 17%.

Benzínové automobily si i letos volila většina zákazníků, a to z 52%. Automobilů s alternativním pohonem se prodalo trojnásobné množství oproti předchozímu roku. Již téměř čtvrtina Čechů a Slováků volí automobil s automatickou převodovkou. V Polsku je automat preferencí u necelých 13% zákazníků.

You may also like...