Aktuální italská filmová tvorba v programu 56. MFF Karlovy Vary

Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (1. – 9. července) uvede celkem 7 výrazných reprezentantů současné italské kinematografie. Včetně romantického filmu Superhrdinové režiséra Paola Genovese, který je úvodním filmem letošního karlovarského festivalu.

Superhrdinové

Sekce Horizonty, která přináší výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce, nabídne 4 italské snímky. Film Superhrdinové, zahajující letošní MFF Karlovy Vary, skládá historii vztahu dvojice, kterou dala dohromady náhoda, ze dvou dějových linek: vztah na začátku versus deset let vzdálená současnost. Kreslířka komiksů Anna a teoretický fyzik Marco tvoří pár sympatických superhrdinů, tak jako mnoho jiných lidí, kteří se rozhodli žít ve dvou. Řešit společné problémy totiž někdy vyžaduje až nadlidskou sílu. Režisér Paolo Genovese do hlavních rolí obsadil Jasminu Trinca a Alessandra Borghiho.

Osm hor

Osm hor, filmová adaptace románu Paola Cognettiho o hledání smyslu života a hodnotě přátelství, je dílem režiséra Felixe van Groeningena a jeho partnerky Charlotte Vandermeersch. Hlavní role v příběhu o silném přátelství dvou mužů, které začne v dětství, plně se však rozvine v dospělosti, ztvárnili přední italští herci Alessandro Borghi a Luca Martinelli. Intimní příběh zasazený do spektakulárního prostředí Alp a Nepálu byl uveden v Hlavní soutěži na letošním festivalu v Cannes, odkud si odnesl Cenu poroty.

Režisér Michelangelo Frammartino se ve filmu Díra vrací do roku 1962, kdy se skupina mladých speleologů ze severu Itálie vydala na italský jih, aby zde podnikla objevitelskou výpravu do zdánlivě bezedného jícnu dosud neprozkoumané propasti, jak se ukáže, ve své době jedné z nejhlubších dosud objevených. Z hlavní soutěže v Benátkách si snímek odnesl Zvláštní cenu poroty.

Zákon mlčenlivosti

Sugestivní drama s feministickým podtextem Zákon mlčenlivosti bylo uvedeno na Berlinale. Když Rose v dětství zemřela matka, rodina měla jasné vysvětlení: sebevražda. Jenže střípky vzpomínek mladé ženy, vyrůstající s babičkou a despotickým strýcem v odlehlé části Kalábrie, napovídají něco jiného. Rosa v touze pochopit minulost i dynamiku rodinných vztahů rozkrývá zákonitosti mafiánského světa, jehož byla doposavad pasivní součástí. Režiséra Francesca Costabileho inspirovaly skutečné příběhy žen, které se postavily ‚Ndranghetě, nejvlivnější italské mafii.

Součástí sekce Imagina, která prezentuje filmy s nekonvenčním přístupem k naraci i stylu, osobité a radikální vize filmového jazyka, letos budou 2 pozoruhodné italské snímky.  „Vzdal jsem se jakýchkoliv snů,“ říká hrdina filmu Atlantida, který diváky zavede do světa mladíků z benátských lagun, plně oddaných rychlým motorovým člunům. Všednost jejich dní může lákat svou zdánlivou bezstarostností, absence jakékoliv perspektivy ale spíše děsí. Režisér Yuri Ancarani ve své dokufikci vyplňuje skutečná místa snovými kvalitami a ukazuje se i jako velmi citlivý pozorovatel, který svůj film vystavěl na interakci se skutečnými lidmi.

Rychlý spád

Probouzí ve vás vrzající houpací křeslo znepokojení, anebo zenový klid? V potměšilém podobenství animátora Lucy Dipierra s názvem Rychlý spád: Příběhy papíru a látky platí spíše to první. Jeho svět je plný poučeného klaunství, důvtipné dětinskosti i hravosti – jen soupeřem je tady smrt a s tou si neradno zahrávat.

Sekcí Pocta Evě Zaoralové karlovarský festival vzdá hold památce své dlouholeté umělecké ředitelce. Respektovaná filmová kritička, překladatelka, pedagožka a autorka Eva Zaoralová označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování film Federica Felliniho Silnice. Právě tento oscarový film, který dodnes zůstává jedním z nejvíce ceněných děl filmové historie, bude promítnut v rámci speciální sekce.

Přehled projekcí italských filmů na 56. MFF Karlovy Vary
Superhrdinové (Supereroi) / sekce Horizonty
1. 7. 22:30 Kinosál B
3. 7. 16:00 Kinosál Pupp
7. 7. 8:30 Velký sál
8. 7. 19:00 Karlovarské městské divadlo

Osm hor (Le otto montagne) / sekce Horizonty
3. 7. 13:00 Velký sál
6. 7. 17:00 Kinosál B
7. 7. 19:00 Kinosál Pupp

Díra (Il buco) / sekce Horizonty
1. 7. 19:00 Lázně III
2. 7. 15:00 Kino Čas
4. 7. 9:00 Kinosál B
9. 7. 12:00 Kino Čas

Zákon mlčenlivosti (Una Femmina) / sekce Horizonty
1. 7. 19:00 Kinosál Pupp
2. 7. 9:00 Kino Čas
8. 7. 21:00 Malý sál

Atlantida (Atlantide) / sekce Imagina
1. 7. 19:30 Divadlo Husovka
4. 7. 21:00 Kino Drahomíra
8. 7. 18:00 Kino Čas

Rychlý spád: Příběhy papíru a látky (The Cadence – A Tale of Paper and ClothSekce) / sekce Imagina
7. 7. 18:00 Kino Čas
8. 7. 18:00 Kino Drahomíra
9.7. 13:30 Divadlo Husovka
Film bude uveden s filmem Eami

Silnice (La Strada) / Sekce: Pocta Evě Zaoralové
2. 7. 15:00 Malý sál
9. 7. 16:00 Karlovarské městské divadlo

You may also like...