Apollo 11 a unikátní výstava v Planetáriu Praha

Planetárium Praha se stalo jediným místem na světě, kde uvidíte přistávací modul Apolla 11 zvenku i zevnitř a na Štefánikově hvězdárně se v jako jediném místě na světě můžete přímo dotknout měsíční horniny. Výstava „50 let na Měsíci“ začala 20. července. 

Přesná kopie 1:1 přistávacího modulu Eagle byla postavena pracovníky pražské hvězdárny podle plánů skutečného modulu. Osm metrů vysoká a asi čtyři tuny těžká replika modulu byla postavena za rok a půl. Propracovaný interiér dává možnost vyzkoušet si, v jakém prostoru a prostředí kosmonauti létali.

Ve Štefánikově hvězdárně je vystaven světový unikát v podobě měsíční horniny, kterou je možné si nejen prohlédnout, ale i se jí dotknout. Výstava byla zahájena 4. července. 

Apollo 11 byl pilotovaný kosmický let programu Apollo, během něhož 20. července 1969 kosmonauti poprvé stanuli na povrchu Měsíce.

Kosmickou loď Apollo 11 s trojicí astronautů, velitele Neila Armstronga, pilota lunárního modulu Edwina Aldrina a pilota velitelského modulu Michaela Collinse, vynesla 16. července 1969 raketa Saturn V na oběžnou dráhu Země. 19. července přiletěli na oběžnou dráhu Měsíce. Dne 20. července 1969 se Armstrong a Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce a ve 20:17:40 UTC přistáli v Moři klidu. 

Foto: Petr Brodecký

You may also like...