Aukční dům Arcimboldo pořádá vánoční aukci miniatur Na velikosti (ne)záleží

Vánoční aukce domu Arcimboldo zve do světa miniatur a nabízí unikátní sběratelské kousky i drobné maličkosti od konce 18. do začátku 20. století. Zájemci tak mohou o Vánocích podarovat své blízké vtipnými figurkami prasátek hledících do karet nebo kočkami soustředěně sázejícími u zeleného plátna rulety. V aukci vídeňských bronzů a stříbrných miniatur s přiléhavým názvem Na velikosti (ne)záleží najdeme mnohdy lehce surreální výjevy či originální zmenšeniny předmětů denní potřeby o velikosti jen pár centimetrů, leč filigránsky zpracovaných.

Vedle stříbrného zvonku pro Ježíška aukce nabízí bronzovou figurku žabáka na trojkolce, jeho kolegu vyspávajícího flám i stříbrnou miniaturní harfu nebo gramofon na kliku. Aukční katalog obsahuje téměř dvě stovky položek, jejichž vyvolávací ceny začínají od 1 500 Kč. On-line aukce, která je již v plném proudu, potrvá až do nedělního odpoledne 13. prosince na platformě Invaluable. Aukční katalog je k dispozici na webových stránkách www.arcimboldo.cz. 

Jde o jedinečnou sbírku více než stovky z velké míry miniaturních bronzových figurek z vídeňských dílen počátku 20. století, které zaujmou náměty i zpracováním. Od realistických zpodobnění zvířat a hmyzu, přes žertovné karikatury zvířat při lidských činnostech nejrůznějšího charakteru až po dokonalá vyobrazení arabských obchodníků s koberci. Sbírku vídeňských bronzů doplňuje kolekce více než sedmdesáti stříbrných miniatur z období 18. až počátku 20. století: od dokonalých zmenšenin nábytku a předmětů denní potřeby, přes realistické figurky lidí a zvířat až po stříbrná chrastítka pro novorozence. 

„Záměrně s aukcí přicházíme v předvánočním čase. Jednotlivé předměty jistě vyloudí úsměv na tváři každého milovníka starožitností“, říká majitel aukční síně Arcimboldo Oldřich Hejtmánek s odkazem třeba na figurky šmíráka na žabí plovárně, prasátek coby karbaníků nebo scénku u kočičího fotografa. A dodává: „Podařilo se nám dát dohromady unikátní kolekci stříbrných a bronzových miniatur z českých sbírek, jaké běžně na trhu nejsou. Šanci pořídit si dokonale zpracovanou drobnost, která připomene dovednost, vkus i smysl pro humor našich předků tak mají nejen sběratelé starožitností.“ 

Aukční dům Arcimboldo dále na leden připravuje tradiční zimní aukci asiatik a chystá se rozehřát sběratele a zájemce o výtvarné umění také aukcí Erotika v umění.

You may also like...