BLAU: Výstava Barbory Valáškové v Kampusu Hybernská

Malířka Barbora Valášková představí od 25. srpna do 15. září svůj sólo výstavní počin BLAU v prostorech HYB 4 Galerie D v Kampusu Hybernská v centru Prahy. V nové sérii maleb autorka v rámci kurátorské koncepce rozvíjí a prohlubuje svůj vztah k hledání principu užívání modré – neomezené barvy plné významů a bohaté historie skrze vlastní vzpomínky a naslouchání světu. Vernisáž začne 25. srpna v 18 hodin.

Výstava vzniká jako součást Prague Art Week 22, který v rámci sedmi dnů od 9. do 15. září představí to nejlepší z programu předních pražských muzeí a galerií. V neděli 11. 9. je na programu speciální Prague Art Week event – výstava BLAU bude otevřena od 12 hodin a doprovodí ji hudební produkce, k dispozici bude také venkovní posezení ve dvoře Kampusu Hybernská. Od 18 hodin následuje komentovaná prohlídka s Barborou Valáškovou a kurátorem výstavy Michalem Štochlem.

Valášková výstavou BLAU vychází ze své vášně, kterou nachází v hloubce tóniny pařížské modři. Cizojazyčná formule Blau je až snivě lahodnou zvukomalbou barvy, jež je obrazem nebes či pokorné modlitby Marie v plášti ze sametu, zároveň však tužbou poznat hranice neznáma ve vysokých mračnech či hloubkách moří. Autorka záměrně užívá tohoto jednotícího elementu barvy v minimalistických formách abstraktní exprese, za kterými se skrývá emocionální projev vnitřních pocitů, současně však vypráví příběh, kterému malba je prostředkem či nástrojem projevu. Díla Valáškové odpovídají v čase pozastaveným momentům a sekvencím zaznamenaných situací. Výsledné „objekty“ poté vystupují z mlhy a v nastavení autorčina archivu paměti jako svědci tiše odpočítávající čas nekonečna. Díla ve své prostotě projevu a řemeslně zvládnuté technice v různých hloubkách palety modré jsou poté meditativními přístavy k rozjímání,“ konstatuje kurátor Michal Štochl.

Barbora Valášková (1990) patří k výrazným osobnostem nastupující generace tuzemské výtvarné scény. Na střední škole studovala průmyslový design. Malovat začala sama ve volném čase, tahle záliba ji nakonec přivedla až k přijímačkám na pražskou Akademii výtvarných umění, což dodnes považuje za své nejlepší rozhodnutí. Absolvovala ateliér malby pod vedením Roberta Šalandy a Lukáše Machalického. Obrazy Barbory Valáškové má doma například česká olympijská vítězka Eva Samková.

Pracuji spontánně, intuitivně, obrazy si dopředu nepromýšlím. Nejsem racionální typ člověka, spíš pravý opak, těžce založený na emocích a pocitech. Mám ráda nedokonalost, jednoduchost, naivní věci, dětské kresby a jejich upřímnost a uchopení reality. Ráda pracuji rukama a mám radost, když vidím, jak mi obrazy či daný produkt vznikají před očima,“ říká malířka.

 

You may also like...