Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie

Plzeňský rodák Bohumil Bimba Konečný byl českým malířem, kreslířem a ilustrátorem. Jeho dílo je velmi zajímavé jak z uměleckého, tak historického hlediska. Komorní výstava Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie představí průřez tvorbou tohoto výtvarníka. Vystaven je výběr těch nejlepších a nejznámějších děl z rozsáhlé kolekce. K vidění je více než 40 exponátů, mezi nimiž jsou ilustrace pro časopisy a dobrodružné romány, ukázky z reklamní tvorby, nechybí ani jeho komiksová bojovnice Amazona.     

Díky finanční podpoře Plzeňského kraje měla Západočeská galerie v Plzni možnost v roce 2020 zakoupit sbírku děl Bohumila Konečného, jež je unikátní svou kompletností. Kromě četných ilustrací pro časopisy je známý i svými ilustracemi knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky. Mezi jeho tvorbu patří rovněž celá řada reklamních a propagačních materiálů, a to například plakáty na pivo Pilsner Urquell, boty Baťu, pneumatiky Barum a další. Známý český malíř a ilustrátor Kája Saudek ho považoval za svého učitele a génia. Inspiroval také řadu komiksových tvůrců v dalších generacích.

Tato expozice připomíná dílo Bohumila Konečného ve spojitosti s odhalením pamětní desky na jeho rodném domě ve Skrétově ulici v Plzni. 

Doprovodný program:

  1. 10. 2021, 17 h

Beseda s Mgr. Janem Hosnedlem a promítání filmu Bimba příběh zapomenutého malíře (scénář a režie Ladislav Moulis)

  1. 11. 2021, 17 h

Přednáška Bimba vs. Octobriana – přednáší doc. Mgr. Tomáš Pospiszyl, Ph.D.

Ilustrátor Bohumil Konečný se ve světě proslavil postavou, kterou vlastně ani nevytvořil: komiksovou hrdinkou Octobrianou. Jeho kresby se bez jeho vědomí staly předmětem úspěšné mystifikace.

Výstava probíhá od 30. 9. do 28. 11. 2021. Autoři výstavy: Eva Skořepová a Jan Hosnedl, kurátorka výstavy: Eva Skořepová.

Západočeská galerie v Plzni, přednáškový sál, Pražská 13, Plzeň, www.zpc-galerie.cz

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...